Niedobór niacyny – po czym go poznasz?

Niacyna, nazywana również witaminą B3 lub witaminą PP, jest jedną z ważniejszych witamin występujących w naszym organizmie. Gra kluczową rolę w przypadku regulowania prawidłowego przepływu krwi, ponadto usprawnia pracę układu nerwowego, ma wpływ na poziom cholesterolu oraz cukru, a także kontroluje hormony stresu.

To sprawia, że niedobór witaminy B3 będzie wiązał się z występowaniem wielu niekorzystnych objawów – począwszy od tych mniej znaczących, po całkiem poważne i mające wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Pierwsze objawy niedoboru witaminy B3

Na początku pojawia się zmęczenie, ból głowy i zmęczenie. Ważnym wyznacznikiem niedoborów witaminy PP jest także podrażniona, zaczerwieniona skóra. W przypadku poważnego niedoboru – pelagry – objawy są o wiele niebezpieczniejsze. Spuchnięte usta, ból i pieczenie w żołądku, nudności, zaburzenia psychiczne, a także charakterystyczne zmiany skórne występujące po spędzeniu czasu na słońcu świadczą o występowaniu niebezpiecznego dla zdrowia stanu. Wiedząc o tym, jak ważna jest witamina B3, niedobór powinien być wyrównany za pomocą odpowiedniej diety lub suplementów.

Źródła niacyny

Witamina B3 znajduje się przede wszystkim w mięsie, drożdżach piwnych, migdałach i orzechach ziemnych. Warto uzupełnić także dietę o świeże warzywa, takie jak pomidory i szpinak. W przypadku suplementacji za pomocą specjalnych preparatów, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej dawki, dopasowanej do indywidualnego zapotrzebowania.