Badania kardiologiczne: rodzaje i charakterystyka

Według najnowszych danych ponad milion mieszkańców polski cierpi na różnego rodzaju choroby kardiologiczne, które są również jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na terenie naszego kraju. Dlatego właśnie tak często mówi się o profilaktyce, diagnostyce oraz jak najszybszym wdrożeniu odpowiedniego leczenia, które pozwoli nam żyć normalnie, bez względu na zaburzenia naszego serca. 

Nie każdy jednak wie, kiedy należy udać się do kardiologa i jakie badania kardiologiczne są wykonywane w przypadku podejrzeń choroby kardiologicznej. Dlatego też w poniższym tekście zamieściliśmy najważniejsze informacje dotyczące kluczowych badań kardiologicznych takich jak EKG czy echo serca Łódź, które wykonywane są podczas wizyty w gabinecie specjalisty. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem! 

Elektrokardiografia – podstawowe badanie kardiologiczne 

EKG jest badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzeń zaburzeń rytmu serca. W celu wykonania badania pacjent zostaje podłączony pod aparaturę, składającą się z elektrod przyczepionych do kluczowych miejsc klatki piersiowej oraz odchodzących od nich przewodów, przez które przekazywane są informacje na temat pracy naszego serca. Całe badanie trwa około piętnastu minut, a wyniki trafiają w ręce pacjenta od razu po jego zakończeniu. 

Echo serca – kardiologiczne USG 

Echo serca Łódź to badanie, które wykonywane jest zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jest ono narzędziem wykorzystywanym w celu diagnostyki chorób serca oraz układu krążenia, a większość specjalistów określa je jako USG serca Łódź czy UKG. Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i przede wszystkim bezbolesnym, a przeprowadzenie go nie ma negatywnego wpływu na organizm pacjenta. 

USG serca Łódź jest niezwykle ciekawym badaniem, o ile można je tak określić. Podczas badania na ekranie monitora podłączonego do głowicy urządzenia, pojawia się obraz naszego serca, który powstaje na skutek odbicia ultradźwięków od tkanek naszego organizmu.