Astygmatyzm skośny – czym jest, jak sobie z nim radzić?

Występują różne wady wzroku i związane z nim problemy. Niezbyt wyraźne widzenie może prowadzić do utrudnionego funkcjonowania w momentach, kiedy ma ono duże znaczenie. Jedną z takich wad jest astygmatyzm, ale na szczęście nie jest powodem do zmartwień. Wystarczą dobre okulary. 

Co to astygmatyzm skośny?

Astygmatyzm to wada refrakcji, w której układ optyczny oka charakteryzuje się różną mocą w różnych płaszczyznach. W tym stanie nawet gałka oczna, która normalnie jest okrągła, ma nieco zaburzoną kulistość. Astygmatyzm skośny to wada wzroku, która występuje, gdy oś mieści się w zakresach między astygmatyzmem regularnym prostym a astygmatyzmem regularnym odwrotnym. Astygmatyzm, podobnie jak każda inna wada wzroku może znacznie utrudniać funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby nie pozwalać na pogłębianie się problemu, ale starać się mu przeciwdziałać. 

Jak radzić sobie z astygmatyzmem skośnym?

Astygmatyzm skośny jest problemem, z którym można sobie poradzić i to całkiem prosto. Wystarczy dobrać odpowiednie okulary. By rozwiać wszelkie związane z tym problemy, wystarczy udać się do optyka. Ten podczas badania komputerowego ustali, jakie okulary będą konieczne, a następnie wskaże konkretne szkiełka. Pomoże też dobrać odpowiednie oprawki. Jeszcze do niedawna okulary były kojarzone z gadżetem, który powoduje wstyd. Mało kto chciał je nosić, by nie pogarszać swojego wyglądu. Tymczasem okulary mogą być modnym dodatkiem i takim są coraz częściej. Warto więc badać wzrok, a w razie pojawienia się astygmatyzmu skośnego, wygodnie przeciwdziałać dyskomfortowi, który tej wadzie towarzyszy. 

Okulary w dzisiejszych czasach to modny gadżet, a nie wyróżnik osoby innej niż wszyscy, czy gorszej od innych. Bo jeszcze do niedawna tak właśnie były postrzegane. Dziś wiele osób chętnie sięga po nie tylko dla uzupełnienia stylizacji. Mając jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, w tym astygmatyzm, trzeba koniecznie udać się do optyka, a ten pomoże wybrać odpowiednie okulary, które będą dobrze służyły przez długi czas.