Jak wzmocnić kości?

Ludzki szkielet składa się z ponad dwustu kości. Prawidłowe dbanie o nie zapobiega ich łamaniu i uszkodzeniom. Problemy z kośćmi utrudniają poruszanie się i powodują utratę mobilności. I choć z wiekiem kości mogą tracić swoje właściwości, właściwa suplementacja może przyczyniać się do poprawy ich funkcjonowania.

Kości oraz stawy to części ciała człowieka, które są mocno narażone na eksploatację. Codzienne czynności sprawiają, że kości są poddawane różnym obciążeniom. Siedzący tryb życia, zła dieta, uboga w wapń, niedopasowana aktywność fizyczna, mogą negatywie wpływać na kości i prowadzić do ich demineralizacji kości.

Dieta na zdrowe kości

Nasza dieta i dostarczane wraz z nią do organizmu składniki, mają duży wpływ na nasz organizm. To, co jemy nie tylko wpływa na pracę poszczególnych organów, ale również i na kości. Zbyt duża ilość przetworzonej żywności, cukrów, tłuszczu może zaburzać proces mineralizacji kości i tym samym wpływać na ich osłabienie. Zła dieta i mało ruchu wpływają także na odkładanie się nadprogramowych kilogramów. Nadwaga i otyłość znacząco obciążają układ kostny.

Co jeść, by mieć zdrowe kości? Dieta powinna być bogata w nabiał, który jest źródłem wapnia, ryby, będące źródłem kwasów Omega – 3 i omega – 6. Podstawowym składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie na zdrowe kości, jest wapń. To budulec tkanki kostnej, jego niedobór może spowodować problemy z tkanką kostną.

Do diety warto także włączyć produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, które dostarczą do organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Chcąc mieć zdrowe kości, do diety należy włączyć produkty o działaniu przeciwzapalnym, takie jak czosnek, kurkuma, anyż, szałwia, imbir, chrzan czy goździki.

Jak wspomóc kości?

Oprócz odpowiednie diety, na zdrowe kości mają wpływ odpowiednie suplementy diety. Najlepiej sięgać po te, które w swoim składzie mają wapń, witaminy D i K. Należy jednak pamiętać, że suplementy nie są remedium na wszelkie problemy z układem kostnym. Warto także zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Najlepiej postawić na ćwiczenia, które będą wzmacniać poszczególne fragmenty układu ruchu. Wystarczy 20-30 minut dziennie, by zadbać o mobilność w stawach. Oprócz ćwiczeń wzmacniających, warto spacerować, jeździć na rowerze czy pływać.

O kości należy dbać zanim dojdzie do przykrych problemów. Ograniczenie mobilności nie jest niczym przyjemnym. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią dietę, suplementy i aktywność fizyczną.