Jak na wygląd skóry wpływa podczas ataku ospy pielęgnacja skóry?

Ospa wietrzna to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego, na którą zwykle chorują osoby w wieku między 5 a 9 lat. Chcąc zapobiec pojawieniu się nieestetycznych blizn, niezwykle ważna jest odpowiednia podczas ataku ospy pielęgnacja skóry. O czym należy pamiętać?

Postępowanie przy ospie: pielęgnacja skóry w pierwszych dniach choroby

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów chorobowych przy ospie wietrznej, jest występująca na całym ciele wysypka. Są to małe krostki, w pierwszych dniach intensywnie czerwone, następnie podchodzą one płynem, zasychają i odpadają. Istotne jest, aby już w okresie pierwszego wysypu ospy pielęgnacja skóry dostosowana była do stopnia rozwoju choroby. Właściwie dobrane preparaty pomogą złagodzić dokuczliwy świąd, jak również ochronią ciało przed pozostaniem blizn, spowodowanych rozdrapaniem wykwitów. Odpowiednimi preparatami zalecanymi na ospę do pielęgnacji skóry są produkty zawierające benzokainę i mentol. To one zapewniają długotrwałe działanie kojąco-uśmierzające. Ze względu na fakt, iż okres przysychania krost trwa do 7 dni, warto już od pierwszych chwil sięgnąć po puder w płynie, by nie dopuścić do wystąpienia ropnych zmian na skórze.

Jakich preparatów unikać przy ospie do pielęgnacji skóry?

Ze względu na charakter zmian skórnych przy ospie do pielęgnacji skóry należy używać produktów, które ograniczą powstanie trwałych i widocznych śladów na skórze. Powikłania te są następstwem infekcji bakteryjnych skóry. Doprowadzić do tego mogą błędy w codziennej higienie ciała podczas choroby. Należy unikać nakładania tłustych, ciężkich, zwykle białych past, czy też kremów. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by krostki utrzymywać w czystości. O ile kąpiel w wannie nie jest wskazana w trakcie choroby, o tyle mycie pod prysznicem bywa, że jest konieczne nawet dwa razy w ciągu dnia — zwłaszcza gdy dodatkowo chory zmaga się z gorączką i nadmierną w związku z tym potliwością.