Czym jest jaskra?

Jaska jest na ogół kojarzona z chorobą, która dotyka osoby starsze, powyżej 60 roku życia. Jednak pierwsze objawy jaskry pojawiają się też u młodszych osób i są mylone z objawami migreny, czy zwykłym zmęczeniem oczu.

Diagnostyka jaskry polega na kompleksowych badaniach dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także wielu innych. Nieleczona jaskra może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet z całkowitą jego utratą.

Czym jest jaskra? 

Jaskra jest to choroba oczu, która pojawia się podczas odpływu cieczy, która wypełnia przednią komorę oka przez kąt przesączania. Pierwsze objawy jaskry mogą przypominać inne dolegliwości związane z chorobami oczu, ale nie warto ich ignorować. Są to:

  • ból oczu;
  • ból głowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • dyskomfort podczas patrzenia;
  • nadwrażliwość na światło.

Leczenie jaskry – jak wygląda?

istnieje kilka metod leczenia, które są dobierane w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg na jaskrę, wdrażane jest leczenie farmakologiczne. ich głównym zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, tak aby nie dopuścić do dalszego postępowania choroby. Jeśli nie nastąpiło uszkodzenie wzroku to lekarz może zalecić zabieg na jaskrę, jaki jest trabekulektomia. Podczas niego, wycinana jest część niedrożnej tkanki. Trabekulektomia pozwala na obniżenie i kontrolowanie ciśnienia oka.

Inne metody leczenia

Jedną z nowoczesnych metod leczenia jest kanaloplastyka. Podczas tego zabiegu wprowadzane do oka są nici nylonowe, które ułatwiają odpływ gromadzącej się cieczy. Dodatkową zaletą tej opcji jest fakt, że kanaloplastyka pozwala na usunięcie też zaćmy. Po tych zabiegach pacjenci szybko dochodzą do siebie. Są one przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, i najczęściej tego samego dnia pacjenci mogą już wrócić do domu. Po zabiegu zaleca się unikanie schylania, podnoszenia ciężkich przedmiotów, noszenia okularów z filtrem.