Stres jest czynnikiem dezorganizującym struktury życia. Może trwale zaburzyć funkcjonowanie człowieka w poszczególnych płaszczyznach. Jest też czynnikiem wywołującym wiele chorób. Jego niebezpieczny wpływ na organizm może doprowadzić do utraty zdrowia a w konsekwencji nawet i życia. Stres jest bowiem zaczątkiem problemów emocjonalnych, które mogą przerodzić się w stany depresyjne lub depresję.
Stres – wróg codzienności
Niestety ale narażeni na stres jesteśmy wszędzie. W domu, w pracy, w szkole. Uwikłanie w różnego typu relacje międzyludzkie, zależności, obowiązki i powinności niekiedy odczuwamy silne jego działanie. Krótkotrwały stres jest czynnikiem, który nie pozostawia trwałych zmian w organizmie. Reakcja organizmu wywołana stresem kończy się wraz z ustaniem jego źródła. Przykładem może być trudny egzamin. Po jego zakończeniu stres opada. Natomiast długotrwały stres jest powodem do niepokoju o swoje zdrowie. Może zaburzyć jakość snu, poziom łaknienia, życie seksualne oraz radzenie sobie z emocjami. Może tak naprawdę zdezorganizować wszystkie układy w organizmie i rozregulować ich działanie. Długie działanie stresu nie niknie bez podjęcia odpowiedniej terapii czy leczenia.
Profilaktyka przeciwko stresowi
Aby wspomóc organizm przed uniknięciem zagrożenia skutkami stresu warto odpowiednio się odżywiać, być aktywnym, posiadać pasję lub jeśli jest taka potrzeba zażywać środki farmakologiczne. Jest szereg ziół wspierających człowieka w jego codzienności. Przykładem może być żeń szeń koreański, który łagodzi objawy stresu, wycisza i pozwala się zrelaksować.