Usuwanie przebarwień – rodzaje zabiegów, skuteczność, trwałość

Z problemem przebarwień na skórze boryka się niemal każda kobieta. Nieestetycznie wyglądające zmiany powstają pod wpływem słońca, działania hormonów (np. podczas ciąży) czy jako skutek używania niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych czy leków na nadciśnienie).

Przebarwienia na cerze to efekt gromadzącej się w jednym miejscu melaniny. Metod na pozbycie się nieestetycznych plam jest sporo – to na przykład dermabrazja, mikrodermabrazja, krioterapia, mezoterapia mikroigłowa, czy zabiegi z użyciem lasera. Czym się różnią? Na którą się zdecydować w zależności od rodzaju, pochodzenia i wielkości zmiany? Zajrzyjcie do naszego mikroprzewodnika.

Usuwanie przebarwień metodą dermabrazji i mikrodermabrazji

Co to jest dermabrazja? To zabieg polegający na mechanicznym, kontrolowanym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. Wraz z warstwą skóry usuwane są wszelkie niedoskonałości, takie jak na przykład blizny czy rozstępy, a także i przebarwienia. Po zabiegu skóra potrzebuje czasu na regenerację. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka dni. Należy unikać słońca.

Usuwanie przebarwień metodą peelingu kawitacyjnego

Zabieg ten zalecany jest w przypadku płytko położonych pod skórą przebarwień. Polega na złuszczeniu wierzchniej warstwy skóry za pomocą ultradźwięków, które wspomagane wodą powodują rozbicie komórek warstwy rogowej naskórka.

Usuwanie przebarwień za pomocą lasera

Metoda ta zakłada wykorzystanie światła laserowego, które, skierowane na nieestetyczną zmianę, rozbija komórki melanocytów, odpowiedzialnych za przebarwienie. Resztki komórek przedostają się do krwiobiegu, a następnie wydalane są z organizmu. Warto pamiętać, że po każdym zabiegu, mającym na celu usunięcie przebarwień na skórze należy przede wszystkim unikać działania promieni słonecznych. Zanim zdecydujemy się na konkretny zabieg, warto zasięgnąć porady lekarza dermatologa i dowiedzieć się, jaki charakter ma zmiana na skórze, której chcemy się pozbyć. Od diagnozy będzie zależał wybór najlepszej metody na pozbycie się zmian.