Skuteczne leczenie alkoholizmu

Alkoholik, który chce zerwać z nałogiem może udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na leczenie odwykowe alkoholika. Wówczas należy zgłosić się z takim dokumentem do odpowiedniej placówki medycznej – często jest to jeden ze szpitali psychiatrycznych w naszym rejonie. Z pewnością zostaniemy odpowiednio pokierowani przez lekarza. W tym miejscu spędza się kilka tygodni, jest to tzw. detoks alkoholowy. W tym czasie pozbywamy się z organizmu wszelkich śladów alkoholu, jest on odtruwany. Odbywa się również terapia i w każdej chwili można skorzystać ze wsparcia psychologa.

Czy można wyleczyć alkoholika?

Skuteczne leczenie alkoholizmu jest możliwe, wymaga jednak ogromnej siły woli osoby chorej, często również wsparcia bliskich, ich jednoczesnej terapii dla współuzależnionych. Terapia alkoholowa jest wieloetapowa i wymaga zaangażowania. Jest to niezwykle trudny okres, bo odstawienie uzależnienia jest wręcz bolesne somatycznie, odczuwa się kołatania serca, pojawiają się nudności i wymioty, poty. Z pewnością często myśli się o powrocie do alkoholu niczym do lekarstwa. Jednak dopiero pokonanie tych barier pozwoli prawdziwie się wyzwolić i zacząć żyć na nowo. Oczywiście będą pojawiały się pokusy, ale musimy nauczyć się sobie z nimi radzić.

Ośrodek leczenia alkoholizmu

Wybierając ośrodek leczenia alkoholizmu powinniśmy zwrócić uwagę na to, w czym będziemy się najlepiej czuć, jakie zajęcia terapeutyczne będą nam odpowiadać. Różne schematy terapii stosowane są w placówkach, więc powinniśmy dokładnie poznać ofertę przed zdecydowaniem się na skorzystanie z niej. Jeśli tylko mamy możliwość, to wszelkie usługi dodatkowe, które oferują nam prywatne ośrodki mogą działać na nasz komfort i wyleczenie.

Trudne początki nowego życia

W terapii AA najtrudniejsze są początki, wtedy gdy organizm się oczyszcza, a pacjent odczuwa prawdziwy ból, a dolegliwości są wręcz nie do wytrzymania, podobnie jak chęć powrotu do picia. Jednak mimo iż to banał, to trzeba sobie powtarzać, że z każdym dniem będzie łatwiej, że pokusę da się przezwyciężyć, a nagroda w postaci życia ze swoimi bliskimi i szczęścia ma nieocenioną wartość.