Psychoterapia – czym jest i kiedy warto się na nią zdecydować

Masz za sobą trudne życiowe przeżycia? Straciłeś najbliższą osobę lub rozpadł się Twój związek? Czujesz się przytłoczony problemami i codziennością? Chcesz to zmienić, ale nie wiesz jak? Rozwiązaniem może być psychoterapia, dzięki której stawisz czoła problemom i odzyskasz radość życia.

Psychoterapia – co to jest?

Czym dokładnie jest psychoterapia? To metoda leczenia, która polega na wpływaniu na ludzką psychikę przy użyciu odpowiednich technik psychologicznych. Osią psychoterapii jest relacja klient – psychoterapeuta. Podstawą terapii jest więc rozmowa, podczas której terapeuta wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności.

Psychoterapeuta pomaga w zrozumieniu problemów i wspomaga zmianę psychiczną klienta. Istnieją różne metody prowadzenia psychoterapii. Różnią się one od siebie teorią opisującą funkcjonowanie ludzkie psychiki. Różne są też techniki i narzędzia, które stosuje terapeuta.

Psychoterapeuta – kiedy zwrócić się do niego po pomoc?

Kiedy warto skierować się po pomoc do psychoterapeuty? Na pewno kiedy dostrzegasz w swoim życiu problemy o naturze psychologicznej, osobistej czy międzyludzkiej. Możesz cierpieć na brak zadowolenia z życia, niepowodzenia w kontaktach z innymi osobami czy zachwianie emocjonalne. Po pomoc warto też się zwrócić, gdy zmagasz się z trudną życiową sytuacją. Problemy rodzinne, śmierć bliskiej osoby, odejście partnera czy utrata pracy – w tych momentach warto zwrócić się do terapeuty.

Psychoterapia jest wskazana także dla osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne, jak np. zaburzenia odżywiania. Psychoterapeuta może też wspomóc klienta w leczeniu chorób psychosomatycznych. Z psychoterapii mogą też skorzystać osoby, którym po prostu zależy na rozwoju osobistym i na polepszeniu jakości życia. Więcej informacji odnośnie psychoterapii znajdziesz tutaj: http://annaholeniewska.pl/terapia/