Nowoczesne leczenie alkoholizmu

Dla wielu osób nadal najlepszym rozwiązaniem okazuje się terapia alkoholowa zamknięta. W ten sposób na pewien czas osoba chora zostaje odseparowana od swojego otoczenia i przebywa w specjalnym ośrodku. W tym czasie poprzez terapie i zajęcia przygotowuje się do rozpoczęcia życia na nowo już bez alkoholu, po wyjściu. Problemem bywa jednak odległość ośrodków, od miejsc w których mieszkamy, osoby, które chciały kontynuować spotkania z tym samym psychologiem nie miały łatwego rozwiązania. Jednak i to się zmieniło.

Powiew współczesności

Obecnie coraz popularniejsza staje się terapia alkoholowa online. Dzięki temu pacjenci ośrodka nawet po powrocie do domu mogą korzystać ze wsparcia dalej tego samego psychologa, lub uczestniczyć w spotkaniach grupy terapeutycznej. Wszystko za sprawą prostej wideokonferencji i urządzenia mobilnego.

Różne podejścia i efekty

Wiele ośrodków opracowuje swoje indywidualne programy leczenia alkoholizmu. Pacjenci korzystają wówczas z określonych form pomocy. Na podstawie statystyk prowadzonych przez te ośrodki poznajemy poziomy skuteczności poszczególnych metod, jednak nie mamy miarodajnego porównania i obiektywnych badań. Zdecydowanie w leczeniu alkoholizmu najbardziej liczy się skuteczność. Jeśli metoda stosowana w wybranym przez nas ośrodku nam odpowiada i się sprawdza to warto z niej skorzystać. Jeśli wyzdrowiejemy to zarówno my, jak i nasi bliscy rozpoczniemy nowe życie.