Niacyna – zadbaj o jej właściwy poziom

Witamina B3, czyli niacyna to niezbędny składnik odżywczy. Jej niedobory objawiają się nie tylko poprzez dolegliwości gastryczne czy zapalenie skóry, ale również objawy neuropsychiatryczne. Niedobór niacyny może wiązać się również w występowaniem objawów depresji; warto zadbać o jej prawidłowy poziom w organizmie.

Źródła witaminy B3

Co może być źródłem witaminy B? Choć świetnym przykładem będą drożdże piwne, należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu będzie powodowało jej niedobory. Możesz dostarczać jej organizmowi za pomocą pomidorów, grochu, jajek, grzybów, brokułów. Bez obaw możesz zatem ułożyć swój codzienny jadłospis w ten sposób, by zapewniać sobie odpowiedni poziom niacyny. W przypadku suplementów uzupełnianie poziomu witaminy B3 powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem.

Niacyna a depresja

Jaki wpływ ma witamina B3 na depresję? Najnowsze doniesienia mówią o tym, że niacyna może być składnikiem uzupełniającym w leczeniu depresji. Dieta uboga w witaminę B3 będzie powodowała wystąpienie objawów depresji. Choć mechanizm nie został dokładnie zbadany, działanie przeciwzapalne zmniejsza nieprawidłowy poziom zapaleń ogólnoustrojowych. Niacyna uznawana jest również za witaminę chroniącą komórki mózgowe przed uszkodzeniami oraz stresem oksydacyjnym. Wszystko to sprawia, że warto obserwować poziom witaminy B3 i w przypadku niedoborów reagować na bieżąco – począwszy od odpowiedniej diety po korzystanie ze specjalistycznych suplementów zawierających niacynę.