Najlepsza dieta dla oczu

Nasze oczy coraz częściej są zmęczone i podrażnione. Praca, niesprzyjające warunki środowiskowe również nie pomagają. Zmagamy się z bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem oczu. Najlepszym sposobem na złagodzenie tych dolegliwości jest euphrasia, czyli świetlik lekarski. Roślina znana i stosowana od wieków. Poza nią, warto jednak stosować odpowiednią dietę.

Dobroczynność diety nawet i oczy uleczy

 

Może wydawać się dziwne, że odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na nasze oczy. Euphrasia, stosowana najczęściej w formie kropli lub (znacznie rzadziej) jako kompresy ze świetlika zawiniętego w płótno to sposób na dolegliwości. Warto jednak robić wszystko, żeby te dolegliwości były jak najmniej dotkliwe. Oczywiście, nie wyeliminujemy czynników, które powodują objawy, lecz możemy przynajmniej wzmocnić oczy, by były bardziej odporne. 

Najważniejsze w diecie dla oczu są witaminy i minerały. Przygotowując posiłki warto pamiętać, by produkty były w nie bogate.

5 podstawowych składników diety

 

Dieta dla oczu nie może obyć się bez trzech składników. Są to witaminy i minerały, które bardzo łatwo włączyć do posiłków, gdyż występują powszechnie. Często jemy odpowiednie produkty nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

  1. Witamina A – odpowiada za bardzo dobry, wręcz „sokoli wzrok

W witaminę A bogate są min. słodkie ziemniaki, brokuły, marchewki, pomidory i szpinak

  1. Witamina C – zapewnia trwałość naczyń krwionośnych 

Witaminę C znajdziemy min. natce pietruszki, papryce, dzikiej róży,  owocach cytrusowych i brukselce. 

  1. Witamina E – wzmacnia naczynia włosowate w gałkach ocznych

Bogate w witaminę E są min. orzechy włoskie, migdały, pełnoziarnista mąka, kiełki pszenicy i zielone warzywa.

  1. Cynk – odpowiada za widzenie po zmroku 

Najwięcej cynku znajdziemy min. w roślinach strączkowych, serach, mięsie, kaszy i grzybach.

  1. Luteina – wychwytuje szkodliwe dla oczu światło

Luteinę znajdziemy min. w kapuście włoskiej, groszku, brokułach, szpinaku, dyni i papryce.

Woda to podstawa

 

Stosując dietę dla oczu nie zapominajmy o piciu odpowiedniej ilości płynów. Woda ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Dzięki temu gałka oczna będzie dobrze nawilżona od wewnątrz i zachowa lepszą ostrość widzenia. Nie ulegnie też tak szybko wysuszeniu, któremu pomoże dopiero świetlik euphrasia.