Kiedy warto łykać kwas foliowy?

Organizm człowieka potrzebuje kwasu foliowego, aby móc normalnie funkcjonować. Częściowo jest on dostarczany wraz z pokarmem, jednak nie zawsze można obyć się bez suplementacji tej witaminy. Jej niedobór, jak i nadmiar ma bardzo negatywne skutki, dlatego dobrze jest przyjmować go z głową.

Znaczenie kwasu foliowego

 

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu, ale też człowieka na każdym etapie życia. Można dostarczać ją do organizmu poprzez zbilansowaną dietę, bogatą na przykład w szpinak czy brukselkę, a także żywność pełnoziarnistą, drożdże i wiele innych. Warto pilnować, aby posiłki były odpowiednio zróżnicowane. Witamina B9 wpływa bowiem między innymi na mózg i układ nerwowy, wątrobę, żołądek i jelita. Ponadto dzięki jego odpowiedniej ilości w organizmie możemy utrzymać dobre samopoczucie i stan psychiczny. Kwas foliowy ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy i produkcję czerwonych krwinek.

Kwas foliowy w ciąży i w przypadku niedoboru

Najczęściej kwas foliowy zalecany jest kobietom w ciąży, a także paniom, które planują w niedługim czasie rozpocząć starania o dziecko. Jeśli ginekolog o tym nie wspomniał, warto zapytać, czy można stosować kwas foliowy tabletki bowiem skutecznie uzupełnią jego niedobory. Dzięki temu płód będzie mógł się prawidłowo rozwijać, a ryzyko uszkodzenia jego cewy nerwowej będzie zdecydowanie mniejsze. Koniecznie należy suplementować tę witaminę również w przypadku stwierdzenia jej niedoboru. Uczulamy jednak na to, aby robić to pod kontrolą lekarza.