Jak wygląda terapia odwykowa od alkoholu?

Terapia dla alkoholików to jedyny sposób aby skutecznie skończyć z nałogiem. Oczywiście pojedynczym osobom udaje się przestać pić na własną rękę, jednak są to naprawdę marginalne przypadki. Pozbycie się nałogu jest wyjątkowo trudne psychicznie i fizycznie, w związku z tym wiele osób szybko rezygnuje, jeśli jednak mają wsparcie psychologa i wybrali ośrodek dla alkoholików to zdecydowanie łatwiej jest im pokonać przeciwności i stoczyć zwycięską walkę ze swoim demonem.

Po pierwsze ośrodek i terapeuta

Terapeuta alkoholowy to osoba bardzo ważna w całym procesie. Przede wszystkim psychologowi musimy potrafić zaufać i się przed nim otworzyć. Jeśli nie poczujemy się przy nim w pełni swobodnie, to praca nad naszymi problemami może być bardzo utrudniona. Niekiedy leczenie wymaga wielokrotnego zmieniania specjalisty, do czasu aż znajdziemy odpowiednią osobę, która będzie w stanie nam skutecznie pomóc. Terapia alkoholizmu jest wieloetapowa i trwa w sumie przez całe życie, bo mimo że nie pijemy pozostajemy alkoholikami. Ośrodki odwykowe dla alkoholików mają urozmaiconą ofertę i program leczenia, pośród których każdy znajdzie najlepsze rozwiązania dla samego siebie.

Jak przebiega leczenie alkoholizmu?

Nie można tu wyróżniać, co jest bardziej, a co mniej ważne. Alkoholik podejmujący leczenie odbywa spotkania indywidualne z terapeutą, ale również bierze udział w spotkaniach grupowych. Często mają one charakter zadaniowy, wykonuje się różne zadania w grupach bądź indywidualnie, omawia konkretne problemy, wyraża własne zdanie. Wszystko to czasem nieświadomie, prowadzi nas do lepszego zrozumienia samych siebie i znalezienia sposobów na rozwiązanie problemów. Alkoholik stopniowo musi uczyć się radzić sobie z pokusą sięgnięcia po butelkę. To wyjątkowo trudne zadanie, jednak zarówno swoimi powodzeniami i jak i niepowodzeniami może podzielić się z terapeutą i grupą i z pewnością nie zostanie oceniony tylko otrzyma wsparcie, takie, jakiego potrzebuje.