Czy Ty także panicznie boisz się wizyty u dentysty, myśląc, że stomatolog będzie chciał zadać Ci ból i wyrwać ząb? Bez obaw! Ekstrakcja zębów jest wykonywana naprawdę w wyjątkowych przypadkach, gdy nie ma innej opcji, jak właśnie chirurgiczne usunięcie chorego zęba. Stomatolodzy rekomendują, by jeśli ząb oraz jego korzeń nadają się do leczenia, próbować właśnie wszelkich form ratunku. Gdy diagnozują, że któryś z Twoich zębów rzeczywiście jest bardzo zniszczony urazami mechanicznymi czy próchnicą, wtedy nie pozostaje nic innego jak ekstrakcja. Nie bój się jednak, wykonywana jest ona zawsze w delikatny, sprawny sposób, by pacjent nie czuł dyskomfortu i nie miał zbędnej traumy na przyszłość.
Na czym polega wyrwanie zębów?
Chyba nie ma ku temu wątpliwości, że żaden z pacjentów odwiedzający gabinet dentystyczny, nie marzy o tym, aby pójść na wizytę kontrolną i z marszu mieć usunięty ząb. Ekstrakcja zębów wywołuje raczej uczucie paniki, niepewności, lęku przed bólem, aniżeli pozytywne skojarzenia. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu najczęściej kojarzy nam się z nieprzyjemnym uczuciem, bo przecież usuwane zęby są chore – nie zdrowe. A chore niestety wywołują dyskomfort i negatywnie wpływają na jakość życia. Jednak bez obaw. Ekstrakcja nie jest wykonywana w bezmyślny sposób. Muszą wystąpić konkretne okoliczności, by rzeczywiście chirurg szczękowy czy też dentysta zdecydowali się na taki właśnie krok. Sam zabieg, jeśli jest wykonywany przez doświadczonych profesjonalistów, najczęściej przebiega szybko, sprawnie i bez większych komplikacji. Polega na niczym innym jak na przerwaniu włókien ozębnej. Łączą one korzeń zęba, który jest usuwany z kością zębodołu. Po przerwaniu, można sprawnie wyjąć chory ząb, aby go usunąć.
Kiedy ekstrakcja zębów jest konieczna? Wskazania
Ekstrakcja zębów wykonywana jest wyłącznie w chwilach, gdy nie ma ratunku dla zęba i jego korzenia. Jeśli pacjent uskarża się na chroniczne stany zapalne pochodzące od zęba, zakażenia, choroby tkanek zęba czy miazgi bądź przyzębia, może okazać się, że wyrwanie zęba jest koniecznością. Wskazaniem do ekstrakcji są m.in. wady rozwojowe w obrębie jamy ustnej (zęby zatrzymane bądź dodatkowe), ropnie przyzębne, przetrwałe zęby mleczne, zapalenie ozębnej, martwica miazgi, ropne zapalenia miazgi czy choroby przyzębia wraz z rozchwianymi zębami. Bywa też, że wady zgryzu wymagają ekstrakcji. O tym decyduje ortodonta, który rekomenduje założenie stałego aparatu ortodontycznego.