Wyrwanie zęba – hasło, na które u każdego pojawiają się ciarki na skórze. Nie jest to zbyt przyjemna czynność i nie wywołuje pozytywnych skojarzeń. W wielu jednak przypadkach ekstrakcja zęba jest koniecznością, przed którą nie jesteśmy w stanie uciec. Jeśli Twoje zęby są rzeczywiście chore – zniszczone przez próchnicę czy w związku z rozmaitymi urazami mechanicznymi – być może ekstrakcja jest jedynym rozwiązaniem problemu. Stomatolodzy rekomendują ratowanie zębów, gdy jest taka możliwość. Gdy jednak jej nie ma, jesteśmy zmuszeni udać się do gabinetu stomatologicznego na zabieg chirurgiczny usuwania zęba.
Czym tak naprawdę jest wyrwanie zęba?
Chirurgiczne wyrwanie zęba nie należy do zabiegów, który każdy chce mieć w swoim życiu wykonany. Jest on wykonywany przez przygotowanych do tego chirurgów szczękowych czy stomatologów, którzy nabyli odpowiednią praktykę, jaka pozwala na sprawne i skuteczne dokonywanie ekstrakcji. Na czym polega chirurgiczne wyrwanie zęba? To nic innego jak przerwanie włókien ozębnej, które łączą korzeń zęba wyrywanego wraz z kością zębodołu. Poprzez taką czynność ząb, jaki wymaga usunięcia, jest sprawnie wyjmowany z zębodołu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? Fachowi dentyści z pewnością są w stanie wykonać taki zabieg naprawdę szybko i bez bólu. Jednak to naprawdę ostateczność i konieczność. Wcześniej należy spróbować poddać dany ząb leczeniu. Ekstrakcję można dokonać właśnie wtedy, gdy ani ząb, ani jego korzeń w żaden sposób nie nadają się do leczenia. Aby prawidłowo usunąć taki ząb, lekarz poprosi Cię o wykonanie rentgena, który pozwoli mu na zapoznanie się z anatomią Twojej szczęki oraz usytuowaniem korzeni zębowych.
Kiedy wyrwanie zęba stanowi konieczność?
Choć dziś stomatolodzy rekomendują profilaktyczne usuwanie zębów mądrości, czyli ósemek, to w innych przypadkach należy pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, który stanowi ostateczność. Tak naprawdę, by usunąć ząb zarówno on, jak i korzeń musi być niezdatny do leczenia i ratunku. Jeśli u pacjentów występują zakażenia odogniskowe, choroby tkanek zęba, miazgi czy przyzębia, a także różnorodne stany zapalne pochodzące od zębów, wtedy rzeczywiście ekstrakcja może być wskazana.