Czym jest refluks? Czy można go leczyć naturalnie?

Refluks zaliczany jest do chorób cywilizacyjnych, ponieważ występuje głównie u osób z krajów wysokorozwiniętych. Czym jest ta choroba? W jaki sposób można złagodzić jej objawy?

Czym jest refluks?

Refluksem określany jest refluks żołądkowo-przełykowy (GERD – gastroesophageal reflux disease) występujący niezależnie od wieku. Dane wskazują, że w krajach wysoko rozwiniętych choroba ta dotyczy 20-40% społeczeństwa, wg szacunków co 5 dorosła osoba odczuwa objawy GERD przynajmniej raz w tygodniu. Czym jest refluks? Jak się objawia?

Jest to schorzenie, które polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza. U osób zdrowych GERD może wystąpić kilka razy w ciągu doby i jest nieodczuwalny. Gdy pojawiają się powikłania lub inne dolegliwości wynikające z tego schorzenia, np. zgaga to wiadomo, że winowajcą jest refluks przełyku.

Jakie są przyczyny refluksu? Co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby?

GERD najczęściej pojawia się u niemowląt. Jest on spowodowany niedojrzałością mięśnia zwieracza dolnego przełyku. U maluszków refluks w ponad 90% przypadków samoistnie mija do ukończenia pierwszego roku życia. GERD może mieć także inne przyczyny od anatomicznych, przez przyjmowane leki, czy niezdrowy styl życia. Najczęstszymi przyczynami refluksu u nastolatków i osób dorosłych są:

  • nadwaga i otyłość,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • choroby cywilizacyjne, np. cukrzyca,
  • niektóre stosowane leki.

Ryzyko wystąpienia refluksu zwiększa także stres oraz siedzący tryb życia.

Jak łagodzić dolegliwości tej choroby?

Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia objawów refluksu jest zmiana stylu życia, która bardzo często umożliwia stosowanie mniejszych dawek leków. Jakich zaleceń powinny przestrzegać osoby z refluksem?

  1. Zadbaj o właściwą masę ciała
  2. Spożywaj mniejsze objętościowo posiłki, ale częściej.
  3. W czasie snu głowa powinna być wyżej od reszty ciała.
  4. Ogranicz używki – alkohol i papierosy.
  5. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu.
  6. Znajdź sposób na rozładowanie codziennego stresu.