Badanie USG jako jedno z kluczowych badań diagnostycznych

Współczesna służba zdrowia oferuje nam wiele badań diagnostycznych. Jednym z nich jest ultrasonografia, która pozwala na wykrycie wielu chorób. Do skorzystania z tego badania zachęca przede wszystkim to brak jego negatywnego oddziaływania na organizm oraz niska cena. W niniejszym artykule przybliżymy, czym jest ultrasonografia oraz ile kosztuje to badanie.

Na czym polega ultrasonografia?

USG to badanie obrazowe umożliwiające ujrzenie kształtów i wielkości narządów wewnętrznych, płodu dziecka czy wszelkich zmian np. guzów. Jest jednym z podstawowych metod diagnostycznych we współczesnej medycynie. Poprzez możliwość ujrzenia poszczególnych narządów wewnętrznych lekarz jest w stanie określić stan pacjenta, a także podjąć dalsze decyzje w kwestii ewentualnego leczenia.

Badanie USG w praktyce

Podstawą ultrasonografu są fale akustyczne, które przenikają do ludzkich komórek. Fale te nie są słyszalne dla ludzkiego ucha ani nie oddziaływają negatywnie na ciało, tak jak ma to miejsce w przypadku badania RTG. Obraz narządu jest wyświetlany na monitorze. Co więcej, aby usprawnić przewodzenie fal, lekarz zazwyczaj smaruje dany fragment ludzkiego ciała specjalistyczną maścią.

Miejsce wykonywania badania USG

Ultrasonografia jest wykonywana zazwyczaj w specjalistycznych gabinetach znajdujących się w szpitalach oraz przychodniach. Chcąc wyszukać daną placówkę, warto użyć również Internetu. Przykładowo, jeśli jesteś mieszkańcem Olkusza możesz wpisać w przeglądarkę hasłowo „usg olkusz”. Po chwili otrzymasz adresy placówek świadczących badanie USG.

Badanie USG można zrealizować bezpłatnie w ramach funduszu NFS. Wybierając jednak ten sposób zapisu, należy przygotować się na długi okres oczekiwania na badanie z uwagi na długą listę oczekujących. Osoby, które nie chcą czekać, mogą opłacić ultrasonografię samodzielnie i zrealizować ją prywatnie. Koszt USG oscyluje w granicach od 60 do 80 zł.

Jeżeli zdarzają się gabinety oferujące badanie poniżej 60 zł, koniecznie sprawdź daną placówkę czy aby na pewno jest ono najwyższej jakości.