Zwichnięcia i skręcenia – mikrourazy, które dotykają każdego z nas

Kości oraz stawy, to te części naszego układu kostno – stawowego, które w trakcie treningu są najbardziej narażone na urazy. Jednymi z najbardziej podatnych na zmiany tego typu częściami naszego ciała jest rzepka oraz staw skokowy i promieniowo – nadgarstkowy. Warto w tym miejscu nakreślić, czym tak w istocie jest wspomniana wyżej rzepka oraz za co odpowiadają stawy skokowe oraz promieniowo – nadgarstkowe.

Rzepka to jedna z trzech kości, składających się na staw kolanowy. To bardzo związana z całym stawem struktura, która posiada swoją niewielką autonomię. Rzepka jest trzeszczką, a więc kością należącą do grupy kości trzewnych, powstałych na skutek kostnienia ścięgien. Na skutek bardzo aktywnego trybu życia lub z powodu zwyrodnień i słabej struktury mięśniowej, naderwanie rzepki jest bardzo prawdopodobne i niestety dość częste. Jeśli chodzi o wspomniane stawy, to warto przypomnieć, że staw skokowy odpowiada za poruszanie się i możliwość wykonywania najprostszego wysiłku fizycznego, staw promieniowo – nadgarstkowy natomiast to staw, dzięki któremu możemy chwytać oraz przenosić różnego rodzaju obiekty.

Zwichnięcia rzepki – objawy i najczęstsze przyczyny

Szczególnie narażone na zwichnięcia rzepki są osoby, które wyróżnia koślawość kolan, wiotkość stawowa oraz posiadają słaby mięsień czworogłowy uda. W grupie sportowców, osoby, które cierpią na częste zwichnięcia właśnie tego miejsca, to koszykarze, siatkarze i piłkarze. Wynika to z charakteru ich ruchu, a więc szybkich zmian i rotacji w stawie kolanowym. Zwichnięcie rzepki jest bardzo łatwe do zauważenia. Oprócz towarzyszącego dużego bólu, osoba dotknięta tym urazem nie jest w stanie poruszać kolanem, a co za tym idzie, nie może się samodzielnie poruszać.

Skręcenia – z jakimi rodzajami spotykamy się najczęściej

Skręcenia to nic innego jak urazy, polegające na przekroczeniu maksymalnego, dla danej osoby, zakresu ruchu w stawie. Do najczęściej pojawiających się urazów tego typu, należą:

  1. Skręcenie kostki – to zwykle niegroźny uraz, który jest wynikiem przeciążenia, poślizgnięcia lub upadku, a w rezultacie zbyt dużego skręcenia stopy na boki. Towarzyszy mu obrzęk, silny ból oraz trudności w poruszaniu się. Okres rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego zwykle nie trwa długo.
  2. Skręcenie nadgarstka – najczęściej pojawia się w trakcie upadku i automatycznej chęci podparcia się rękoma. To przypadłość większości snowboardzistów, narciarzy i łyżwiarzy. W celu odpowiedniego postępowania medycznego w tym przypadku zaleca się unieruchomienie nadgarstka, schłodzenie i ustabilizowanie całej ręki.

Serdecznie zapraszamy do naszych oddziałów kliniki w Warszawie i Poznaniu. Dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami, jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie, skutecznie i dobrze zająć się leczeniem wszelkiego rodzaju urazów, które wymagają interwencji ortopedy i rehabilitanta.

Masz problemy ze stawem kolanowym, kostką lub nadgarstkiem? Centrum medyczne Warszawa i Poznań zaprasza do kontaktu! Dowiedz się więcej na https://www.rehasport.pl/