Włosy stanowią wizytówkę danej osoby, ale są również obrazem jej aktualnego stanu zdrowia. Jeśli w organizmie brakuje jakichś składników odżywczych, często widać to właśnie po włosach, które stają się m.in. matowe i łamliwe. O jakich niedoborach może świadczyć wypadanie i słaby stan włosów?
Poziom witamin a stosowanie suplementów
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem. Jeśli jednak od jakiegoś czasu obserwujesz nasilenie tego zjawiska, warto skonsultować się ze specjalistą. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Często jest to spowodowane na przykład niedoborem niektórych witamin. Może brakować Ci na przykład witaminy B12 czy też D3, co jest szczególnie częste w okresie zimowym. Przed zastosowaniem suplementacji warto jednak sprawdzić rzeczywisty poziom witamin, a przy okazji zrobić także badanie morfologiczne. Witaminy na wypadanie włosów są ogólnodostępne, jednak jeśli chcesz zaobserwować szybkie efekty, to najlepiej upewnić się, że rzeczywiście tego potrzebuje teraz Twój organizm.
Inne braki w organizmie
Odpowiedzialne za wypadanie włosów mogą być również niedobory w obrębie pierwiastków, takich jak żelazo czy cynk. Ponadto nierzadko zdarza się, że włosy słabną, kiedy nieuregulowana jest sytuacja hormonalna. Szczególnie u kobiet nieodpowiedni poziom jednego hormonu może powodować reakcje „lawinowe” w całym organizmie. Dobrze jest więc poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania hormonu tarczycowego TSH. Warto również sprawdzić poziom prolaktyny i testosteronu. Dzięki kompleksowym badaniom będzie można podjąć odpowiednie leczenie.