Witaminowe suplementy: dlaczego warto?

Suplementacja witamin jest tematem, który interesuje wiele osób – zarówno zawodowo zajmujących się sportem, jak i chorujących przewlekle. Witaminy spełniają różne funkcje w organizmie: z jednej strony biorą udział w procesach budowania mięśni i kości, z drugiej mają związek z prawidłowym trawieniem, wspomagają także pracę większości narządów.

Witaminy dzielą się także na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie (witamina B, C, H, PP, kwas foliowy) oraz rozpuszczalne w tłuszczach (witamina A, D, E, K). Choć większość witamin dostarczamy wraz z pożywieniem, to jednak nie zawsze zaspokajamy dzienne zapotrzebowanie w ten sposób.

Suplementy witaminowe – dla kogo?

Witaminy i minerały powinni uzupełniać nie tylko sportowcy, ale również kobiety w ciąży, osoby starsze czy rekonwalescenci; często również młodzież w okresie dojrzewania potrzebuje dodatkowego uzupełnienia witamin. Najwygodniejszym sposobem jest w tym wypadku suplementacja za pomocą specjalnych preparatów. Przykładem może być witamina ADEK: to suplement zawierający zestaw witamin. Witamina A wzmacnia funkcjonowanie układu odpornościowego, witamina D umożliwia przyswajanie wapnia, E ma z kolei związek z prawidłową krzepliwością krwi. Zamiast łykać kilka tabletek, postaw na preparaty z bogatym składem. Dzięki temu możesz bezproblemowo uzupełniać niedobory witamin, szczególnie że żywność dostępna w dużych sklepach obecnie jest coraz uboższa w witaminy i składniki mineralne – często niezbędne jest zatem stosowanie specjalistycznych preparatów.