Witamina B3: ważna dla codziennego prawidłowego funkcjonowania

Niacyna, czyli witamina B3, witamina PP lub kwas nikotynowy ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. To jednak nie wszystko: zajmuje się także syntezą hormonów płciowych, a także insuliny, kortyzolu oraz tyroksyny. Suplementacja niacyny jest również zalecana w przypadku chorób psychicznych, ponieważ pierwsze doniesienia wskazują na znaczący wpływ witaminy B3 na załagodzenie stanów lękowych. Witamina B3 działa również pozytywnie na układ odpornościowy i pomaga w zwalczaniu infekcji.

 

Jak objawiają się niedobory niacyny?

Niedobory witaminy PP stosunkowo łatwo zauważyć, ponieważ są dość wyraźne. Przede wszystkim w odsłoniętych miejscach pojawia się zaczerwienienie oraz szorstkość skóry. W dodatku pojawiają się na niej pęcherze oraz zgrubienia, a także stan zapalny. Charakterystyczne są także ciemne, brązowe plamy na twarzy oraz dłoniach. Objawy obejmują także zaburzenia psychiczne, takie jak apatia, zaburzenia koncentracji , drażliwość i depresję.

 

Dlaczego suplementacja może być niezbędna?

Choć duże niedobory występują przede wszystkim w krajach, w których panuje głód oraz niedożywienie, to jednak mogą dotknąć także osoby pozornie zachowujące zbilansowaną dietę. Najpoważniejszym skutkiem jest wystąpienie pelagry, ciężkiej choroby prowadzącej w skrajnych przypadkach do śmierci. Mniejsze niedobory spowalniają natomiast przemianę materii. Aby zapobiegać takim sytuacjom, niezbędne jest uzupełnianie poziomu witaminy B3. Niacyna w tabletkach to wygodna propozycja dla osób cierpiących na niedobory.