Witamina ADEK- jak rozpoznać niedobory

Witamina ADEK to kompleks witamin który rozpuszczalny jest wyłącznie w tłuszczach. Ich miejscem przeznaczenia jest tłuszcz i wątroba. Ich niedobór zawsze warto potwierdzić odpowiednimi badaniami.

 

Witamina ADEK- objawy niedoboru:

  • Witamina A: badania potwierdziły korelację między niedoborem witaminy A, a zwiększoną zapadalnością na nowotwory. Niedobór beta- karotenu odbija się na kondycji nabłonków i skóry. W dodatku, pozwala chronić wątrobę i zmniejsza zły cholesterol.
  • Witamina D: niedobór tej witaminy jest często zauważalny u dużej części populacji w okresie jesienno- zimowym z powodu ograniczonej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Bierze udział w procesie przyswajania witaminy A, dlatego pożądane jest, by podaż tych witamin odbywała się równocześnie. Jej niedobór może objawiać się nawracającym zapaleniem spojówek. Witamina D to podstawowy oręż w przypadku walki z krzywicą, bóle w kościach mogą świadczyć o jej niedoborze.
  • Witamina E: anemia może wynikać z niedoboru tej Do innych objawów należą: nagły spadek libido, a także problemy z narządem wzroku i rozchwianie emocjonalne. Ponadto, niedobór tak cennego pierwiastka jakim jest witamina E efektuje problemami ze skupieniem uwagi, a także bólami mięśni i pogarszającym się stanem uzębienia.
  • Witamina K: niedobór witaminy K objawia się zwiększoną tendencją do powstawania siniaków na skórze, a także stwierdzeniem celiakii lub stanów zapalnych jelit. W dodatku, gdy witamina K w naszym organizmie występuje w zbyt małych ilościach, możemy zaobserwować problem z krzepliwością krwi, a także pękającymi naczyniami krwionośnymi.