Utrata włosów? Zgłoś się do trychologa

Utrata włosów może mieć różne przyczyny. Najczęściej wiąże się ze starością, ale często może być także skutkiem przebytych chorób czy niewłaściwego odżywiania albo stresu. Aby znaleźć właściwy sposób na łysienie zamiast stosować domowe metody, warto udać się po pomoc do specjalisty – trychologa.

Jak znaleźć sposób na łysienie? Specjalista może pomóc!

Włosy to białko, które wyłania się z powierzchni skóry ludzkiej czaszki, syntetyzowane w głębokich wgłębieniach naskórka (mieszkach włosowych). Włos wyrasta ze skóry, zagłębiony w niej tzw. korzeniem. Część włosa widoczna na zewnątrz skóry to tzw. trzon (zwany też łodyga lub stosiną). Miejsce, w którym korzeń wyrasta ze skóry – zagłębienie zwane kanałem lub mieszkiem jest z pewnością godne uwagi przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, znajdziemy tam mięsień przywłosowy, który ma za zadanie unoszenie włosa w odpowiednich okolicznościach – na przykład, gdy się stresujemy. Po drugie, tuż przy mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy, produkujący substancje, które uchodzą bezpośrednio do kanału włosowego. I to właśnie właśnie te wszystkie elementy – ale nie tylko one – są przedmiotem zainteresowania trychologa, specjalisty, który pomoże nam znaleźć właściwy sposób na łysienie.

Utrata włosów to nie koniec świata

Jeszcze do niedawna jedną z głównych gałęzi medycyny zajmujących się klinicznym badaniem włosów była dermatologia. Ze względu na duży postęp nauki wykształciła się niedawno specjalizacja poświęcona wyłącznie włosom – interdyscyplinarna trychologia, łącząca w sobie wiedzę z różnych dziedzin medycyny. Trycholodzy specjalizują się w wiedzy o włosach i skórze głowy. Diagnozują i leczą choroby związane z włosami i skórą głowy, a także doradzanie pacjentowi w zakresie pielęgnacji. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do trychologa jest utrata włosów. Po szczegółowym badaniu i analizie przyczyn trycholog z pewnością znajdzie odpowiedni sposób na łysienie, w zależności od tego, co jest przyczyną zmniejszenia ilości włosów na naszej głowie.