Nadszedł czas, aby usunąć zęby mądrości? Twój dentysta zalecił ekstrakcję? To bardzo częste wśród wielu osób. Czy powinieneś się obawiać? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!
Kiedy umówić się do dentysty na kontrolę?
Tak zwane ósemki najczęściej pojawią się przed osiągnięciem 20 roku życia. Choć u niektórych ukazują się znacznie później. Na wizytę kontrolną do dentysty powinieneś umówić się, gdy powodują one silny ból. Stomatolog skontroluje je i doradzi, czy ekstrakcja jest niezbędna. Może również zlecić wykonanie prześwietlenia jamy ustnej, aby uzyskać ich wyraźniejszy obraz.
Ekstrakcja ósemek — powody
Ekstrakcja ósemek nie zawsze jest konieczna. U wielu osób proces ich wyrzynania przechodzi prawidłowo i nie powoduje żadnych problemów. W takim przypadku nie ma potrzeby ich usuwania.
Jednak z racji tego, że ósemki najczęściej pojawiają się jako ostatnie — często nie ma dla nich wystarczająco miejsca. Tym samym nie wyrzynają się prawidłowo. Z tego powodu mogą rosnąć pod kątem lub utknąć. Co w rezultacie powoduje liczne problemy. Takie jak ból, obrzęk, czy też infekcja. Ponadto nierzadko nieprawidłowo ustawiony ząb może ułatwiać rozwój bakterii wokół dziąseł. Często dopiero ich likwidacja może złagodzić te nieprawidłowości.
Usuwanie zębów mądrości — przebieg zabiegu
Najczęściej jest to dość prosta procedura. Jednak różni się ona w zależności od tego, jakie jest położenie zęba. Zwykle te znajdujące się na górze są łatwiejsze do likwidacji niż te na dole. Dentysta widząc Twoją sytuację, powinien przedstawić Ci przebieg zabiegu.
Ekstrakcja może być przeprowadzona tylko przez specjalistę. Przed zabiegiem możesz zostać poproszony o podpisanie formularza. Wyrazisz w nim zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Zazwyczaj pacjent otrzymuje miejscowy zastrzyk znieczulający. Całkowicie zablokuje on ból.
Następnie dentysta lub chirurg upewni się, że znieczulenie zadziałało. Czasami na samym początku zabiegu konieczne jest nacięcie dziąsła. Samo usunięcie zęba mądrości zajmuje od kilku do 30 minut. Lekarz po zabiegu powinien porozmawiać z Tobą o zaleceniach pozabiegowych. Między innymi dotyczących spożywania posiłków, czy też picia.
Możliwe komplikacje po usunięciu zębów mądrości
Po zabiegu możesz mieć obrzęk zarówno w jamie ustnej, jak i wokół niej. Z kolei po znieczuleniu miejscowym może minąć kilka godzin, zanim wróci czucie na twarzy. Czasami widoczne jest również łagodne zasinienie. Zwykle stan taki utrzymuje się przez pierwsze trzy dni po zabiegu. U niektórych może jednak trwać znacznie dłużej. Są to najpopularniejsze objawy i dotyczą niemal każdego człowieka.
Jednak podobnie, jak w przypadku innych zabiegów, również przy tym istnieje ryzyko związane z poważniejszymi komplikacjami. Szczególnie jeśli zabieg zostanie przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę. Obejmują one wdarcie się infekcji lub długie gojenie.
Najbardziej poważną komplikacją jest z pewnością ryzyko uszkodzenia nerwów. Co może prowadzić do mrowienia lub drętwienia w języku, dolnej wardze, brodzie, czy też dziąsłach. Zazwyczaj jest to tymczasowe. Jednak w rzadkich przypadkach może być to trwałe uszkodzenie.