Świetlik lekarski – zastosowanie w leczeniu chorób oczu

Świetlik lekarski to zioło, od wieków wykorzystywane w ziołolecznictwie, którym posługują się nie tylko zwolennicy medycyny alternatywnej, ale również doświadczeni lekarze. Nic w tym dziwnego, ponieważ świetlik lekarski od wielu lat wykorzystywany jest do produkcji preparatów leczniczych oraz kosmetycznych. Świetlik lekarski dostępny jest w formie suszu w specjalnie przygotowanych saszetkach, które służą najczęściej do stworzenia naparu lub jako gotowy preparat leczniczy np. krople do oczu. Lekarze wykorzystują preparaty ze świetlikiem do łagodzenia podrażnień oczu np. podczas zapalenia spojówek. 

Świetlik do oczu – działanie

Świetlik do oczu wykorzystywany jest nie tylko ze względu na jego działanie łagodzące, ale także przeciwzapalne, które jest bardzo ważne w przypadku zapalenia spojówek. Świetlik do oczu ma przede wszystkim działanie: 

  • przeciwzapalne,
  • przeciwświądowe, 
  • łagodzące,
  • przyśpieszające gojenie (np. w przypadku wystąpienia tzw. jęczmienia na powiece),
  • przeciwalergiczne. 

Istnieje wiele wątpliwości czy świetlik lekarski, wykorzystywany do produkcji leków i kosmetyków przeznaczonych do oczu, jest odpowiednią substancją wykorzystywaną do niwelowania schorzeń okolic oczu. Wieloletnia historia przeczy jednak wszystkim wątpliwościom i jasno wskazuje, że jest to jedno z najskuteczniejszych ziół wykorzystywanych podczas leczenia stanów zapalnych oczu. Świetlik do oczu wykorzystuje się również w przypadku podrażnień oczu na skutek długotrwałej pracy przed ekranem komputera czy przebywania w zadymionych pomieszczeniach. 

Świetlik do oczu – jak stosować? 

Jeśli nie jesteś pewien w jaki sposób stosować wybrany preparat kosmetyczny lub leczniczy z wyciągiem ze świetlika lekarskiego zastanów się jakich efektów oczekujesz. Świetlik lekarski stosuje się pod oczy w formie kremu, na oczy w formie maści lub okładów oraz do oczu wyłącznie w formie kropli. Okłady na oczy z przygotowanego naparu będą działać łagodząco oraz przeciwzapalnie, a dodatkowo zniwelują opuchliznę okolic oczu. W przypadku zapalenia spojówek, warto również sięgnąć po świetlik do oczu w formie kropel, które będą działać przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Jeśli należysz do grona osób, którym zdarza się mieć zaczerwienione, opuchnięte i zmęczone oczy, warto zaopatrzyć się w preparaty stworzone na bazie świetlika lekarskiego, ponieważ są one bezpieczne i stosunkowo tanie. Dodatkowo preparaty te wykazują się wszechstronnym działaniem, w tym również pielęgnacyjnym.