Niedrożność dróg łzowych to jeden z najczęstszych problemów w obszarze narządu wzroku. Metody leczenia są różnorakie i dostosowane do wieku, jednak najczęściej wybierane są metody chirurgiczne – są one wykonywane już u dzieci i niemowląt! Ich skuteczność jest niesamowicie wysoka, przejście zabiegu jest definitywnym rozwiązaniem dolegliwości, a także rutynowym dla każdego specjalisty.
Skąd to się w ogóle bierze?
Kanaliki łzowe odprowadzają łzy do nosa. To właśnie przez nie cieknie nam z niego, kiedy płaczemy lub łzawią nam oczy w odpowiedzi na określoną reakcję, a ich niedrożność może stanowić ogromny problem, którego charakter może być wrodzony, ze względu na zaburzenia rozwojowe twarzy lub czaszki, związany z wiekiem (ulegają zwężeniu w późniejszym okresie życia), infekcje czy stany zapalne. To najważniejszy sygnał dla nas, że najwyższa pora udać się do specjalisty i skonsultować swoje objawy, takie jak załzawione oczy i nadmierne łzawienie, gromadzenie i wydzielanie śluzu, zamazane widzenie czy podbarwione krwią łzy.
Niedrożność kanalików łzowych – konkretne metody leczenia
Przed podjęciem działań chirurgicznych, lekarz będzie zalecał Ci najmniej inwazyjne metody, które z czasem będą postępować – w zależności od przynoszonych efektów. Niedrożność kanalików łzowych u niemowląt najczęściej przechodzi samoistnie w przeciągu pierwszego roku życia, jeśli tak się nie stanie to specjalista zacznie testować z rozszerzaniem, zgłębnikowaniem oraz przepłukiwaniem dróg łzowych. Udrożnianie kanalików łzowych u dorosłych zaczyna się najczęściej od tych samych metod, jednak częściej dokonuje się intubacji rurki w kanaliku.
Każde działania należy konsultować z lekarzem, tak samo wątpliwości. Kontakt ze specjalistą w chwili pojawianie się objawów jest najważniejszym krokiem w kierunku odzyskania zdrowia. Do jego obowiązków należy regularne przeprowadzanie badań oraz kontrola oczu, a także weryfikacja naszych obaw. Kontakt: http://dcrlaser.pl/udraznianie-kanalikow-lzowych.html.