Pipety – pigułka wiedzy

Pipety to jedno z tych akcesoriów, których nigdy nie może zabraknąć w laboratorium diagnostycznym. Budowa pipety jest niezwykle niepozorna, jednak bez tego narzędzia diagnosta nie mógłby odmierzyć potrzebnych roztworów. W tym artykule opisujemy między innymi rodzaje pipet laboratoryjnych.
Pipeta – jak wygląda?
Każda pipeta bez względu na to, czy mówimy o tych szklanych, czy mamy na myśli pipety plastikowe mają podobną budowę. Jest to zwężone od dołu narzędzie, które pozwala zasysać ciecz. W praktyce diagnosta laboratoryjny może pobrać ciecz i ją odmierzyć do swoich badań, dokładnie tyle ile chce. Bywa też tak, że jest rozszerzana pośrodku, lecz taki model jest wybierany do poszczególnych badań diagnostycznych. Poniżej przedstawiamy rodzaje pipet. Dzięki takim informacjom wszystko dla Ciebie drogi czytelniku będzie już oczywiste.

Pipeta – rodzaje

W pierwszej kolejności warto wymienić tzw. pasterówki. To pipety plastikowe, które oficjalnie noszą nazwę Pasteura. Naczynie tego typu wyróżnia się niezwykłą prostotą. Za pomocą pipety Pasteura ma 1 ml pojemności, lecz nie jest to ostateczna reguła determinująca pipety plastikowe. Na rynku zdarzają się naturalnie większe, ponieważ producenci takich naczyń dostrzegli potrzebę oferowania produktów laboratoryjnych do klienta. Niestety przez to, że są wykonane z tworzywa sztucznego, mają charakter jednorazowy przez to, trzeba je wymieniać, jednak są odporne na stłuczenia.
Kolejnym rodzajem jest pipeta miastowa, która potrafi osiągać nawet metr długości. Oczywiście to laboratorium diagnostyczne decyduje o długości, a metrowe sztuki są wykorzystywane w szczególnych sytuacjach. W praktyce to szklana rurka, która zawiera niezwykle precyzyjną skalę. Na tle skala się wyróżnia, ponieważ pozwala odmierzyć ciecz również przy uwzględnieniu jej straty (zazwyczaj każda substancja mimowolnie zostaje na ścianach). W dolnej sekcji tego naczynia występuje zwężenie, natomiast na górę montuje się specjalną pompkę.

W sklepach chemicznych laboratoria mogą także nabyć pipetę automatyczną. W przypadku takiego naczynia za pobieranie odpowiedniej ilości roztworu odpowiada mechanizm, który pracuje, opierając się na tłoczku i sprężynce. Pipeta tego typu jest sterowana za pomocą automatycznego lub manualnego regulatora, za pomocą którego laborant określa ilość cieczy, która ma zostać użyta do danego badania. Automatyczna pipeta zazwyczaj ma zastosowanie, jeśli w laboratorium pracownik chce szybko pobrać niewielką ilość substancji, która na ogół nie przekracza 1 ml.

Pipety plastikowe – czy warto je nabyć?

Pipety wykonane z tworzywa sztuczne są w asortymencie każdego dobrego sklepu chemicznego. Z uwagi na to, że do ich produkcji wykorzystuje się o wysokiej jakości plastik, mają one charakter jednorazowy i są odporne na stłuczenia. Wyróżniają się obojętnością wobec wszelkich biologicznych płynów i kwasów, a także gwarantują, zawsze jednolity rozmiar kropli. W zależności od charakteru badań pipety sztuczne mogą być uszczelnione, schłodzone i sterylizowane gazem.