Pielęgnacja skóry w ospie to wyzwanie

Ospa wietrzna to powszechna choroba, najczęściej występująca w wieku dziecięcym. Jest niezwykle zaraźliwa i choć jej przebycie daje odporność na całe życie, wtórne zakażenie może wywołać półpaśca. Niezbyt przyjemną pozostałością po tej chorobie mogą być jednak blizny po rozdrapanych krostkach.

Ospa wietrzna – problem nie tylko dzieci

Ospę wietrzną wywołują wirusy, które są bardzo zakaźne. Według statystyk choruje na nią ok. 90% nieszczepionej populacji. Choć mawia się, że to choroba wieku dziecięcego może sprawić kłopoty także dorosłym.

Pierwszy problem dotyczy ok. 10%, którzy nie przechorowali jej w dzieciństwie. Otóż zazwyczaj ospa wietrzna w wieku dorosłym przebiega znacznie poważniej.

Drugi problem, znacznie częstszy to blizny, które pozostają po rozdrapaniu krostek i pęcherzyków. Z tego względu pielęgnacja skóry w ospie ma tak wielkie znaczenie. W końcu nikt nie chce mieć na twarzy i ciele śladów po dawno przebytej chorobie.

Jak pielęgnować skórę w ospie?

Pielęgnacja skóry w ospie polega przede wszystkim na dbaniu o komfort zakażonego dziecka. Warto pamiętać o trzech najważniejszych zasadach:

  1. Prysznice lub krótkie kąpiele z dodatkami

Pęcherzyki, które pojawiają się na skórze nie należy długo namaczać, więc najlepszym sposobem na mycie jest prysznic. Może być jednak również krótka kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu, sody oczyszczonej lub siemienia lnianego.

  1. Odkażanie strupków

Choćby nie wiadomo jak by się nie pilnowało, dziecko i tak rozdrapie niektóre strupki. Z tego względu warto mieć odpowiedni preparat, którym można posmarować podrażnione miejsca. Najważniejsze, by nie podrażniał, łagodził swędzenie, działał przeciwwirusowo i był bezpieczny dla dziecka.

  1. Bawełniana odzież

Dziecko chore na ospę nie powinno być przegrzewane. Dlatego idealna jest odzież z bawełny, przewiewna i naturalna. Dzięki niej do pęcherzyków dociera powietrze, a to ułatwia tworzenie się strupków.

Dbałość to podstawa

Troska o skórę dziecka chorego na ospę jest bardzo ważna. Dzięki temu uniknie ono trwałych śladów przebytej choroby i nie będzie miało widocznych śladów w postaci blizn.