Pantomogram – w jakich sytuacjach się go używa?

Pantomograf to zdjęcie rentgenowskie, które prezentuje w zależności od potrzeby zęby, szczękę czy żuchwę. Dzięki takiemu zdjęciu możliwa jest ocena kondycji przyzębia oraz kości szczęki, co jest niezwykle istotne przy chęci rozpoczęcia leczenia stomatologicznego. 

Pantomogram – na czym polega?

Pantomogram to zdjęcie okolic przyzębia wykonane za pomocą aparatu rentgenowskiego. Na takim zdjęciu widoczne są wszystkie zęby oraz inne struktury występujące w szczęce. Za pomocą takiego zdjęcia widać także kości i stawy żuchwowo-skroniowe. Gdzie się wykonuje pantomogram? Kielce to przykład miasta, w którym znajdują się gabinety dentystyczne oferujące taką usługę. Stomatolog, wykonując takie zdjęcie, jest w stanie ocenić stan poszczególnych części twarzoczaszki i wykryć niepokojące zmiany w kościach czy stawach. Co ciekawe, zdjęcia tego typu wykonuje się również zwierzętom. 

Pantomogram – kiedy się stosuje?

Pantomogram zazwyczaj wykonywany jest przed założeniem aparatu na zęby. Stomatolog na podstawie takiego zdjęcia może zobaczyć rozmieszczenie wszystkich zębów, a także ich kondycję. Jest to o tyle ważne, że czasami zęby nie nadają się do włożenia ich w aparat ortodontyczny. Jeśli chcesz, aby stomatolog wykonał omawiane zdjęcie, wystarczy znaleźć placówkę w internecie. Przykładowo, jeśli pochodzisz z Kielc, wystarczy, że wpiszesz w przeglądarkę internetową „pantomogram kielce”.

Zdjęcie pantomograficzne realizowane jest również przy urazach szczęki, poważnych chorobach przyzębia oraz próchnicy. Zdjęcie tego typu jest wykonywane również przy kamicy ślinianek, która występuje na skutek zaburzeń w produkowaniu śliny. 

Przesłankami do zrobienia zdjęcia jest usunięcie zębów (w szczególności ósemek) oraz wszczepienie implantów. Dlaczego? Ponieważ zdjęcie w przejrzysty sposób prezentuje, kierunek korzeni zębowych, stan kości oraz stopień mineralizacji zębów. Zdjęcie pantomograficzne jest również często wykonywane przez stomatologów przed poważnymi zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi jednak poza jamą, aby wykluczyć ewentualny stan zapalny występujący w środku.