Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych – nie tylko dla alkoholików

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy jeśli sam alkoholik pójdzie na terapię i przestanie pić i problem będzie rozwiązany. Jednak jest to problem bardziej złożony. Każdy ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych kieruje swoją ofertę zarówno do samych alkoholików, jak i do ich rodzin. Prowadzone są terapie dla osób współuzależnionych, a także dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA). Jeśli wsparcia psychologicznego potrzebuje dziecko, którego rodzic pije, to najczęściej poleca się z kolei poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Dlaczego mam się leczyć skoro nie pije?

U osób współuzależnionych rozwijają się pewne mechanizmy postępowania, które niejako zachęcają uzależnionych do picia i mogą prowadzić do pogłębiania się problemu, jak również uniemożliwiać skuteczne wyjście z nałogu. Ośrodki uzależnień alkoholowych zachęcają więc, aby małżonkowie i całe rodziny poddawały się terapii w tym samym czasie. Takie działanie pozwala zwiększyć szansę na skuteczne pokonanie nałogu.

Dorosłe dzieci alkoholików

Również u dzieci, które przez lata patrzą na nałóg rodzica rozwijają się pewne patologiczne zachowania, wzorce zachowań przenoszą do swojego codziennego życia i nie potrafią funkcjonować w normalnych związkach i rodzinach. Często również łatwo się uzależniają. Ośrodek uzależnień alkoholowych ma do zaoferowania również skuteczną terapię dla takich osób. Nie ma tu znaczenia nasz wiek, bo z sytuacji możemy zdać sobie sprawę zdecydowanie później niż inni. Ważne jest rozwiązywanie własnych problemów, które staje się dzięki temu możliwe.

Ośrodki leczenia alkoholizmu leczą więc całe rodziny i pomagają im stawić czoło rzeczywistości i całkowicie odmienić życie. Liczy się jednak chęć osoby pijącej i zaangażowanie pozostałych osób. Połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że osiągniemy sukces. Czy warto? Na pewno, bo wówczas możemy zaznać prawdziwie rodzinnego szczęścia i znaleźć rozwiązanie dla wszystkich problemów, które dotąd skłaniały nas do picia.