Kiedy zdecydować się na ośrodek leczenia narkomanii?

Uzależnienia w najprostszy sposób możemy podzielić na dwie grupy: behawioralne i substancyjne. W pierwszej grupie znajdziemy na przykład nałogowy hazard czy uzależnienie od seksu. Narkomania wchodzi w skład drugiej grupy, zaraz obok lekomanii i alkoholizmu.

Z uzależnieniem mamy do czynienia, kiedy osobie dotkniętej tą przypadłością towarzyszy nieustanna chęć zażycia danej substancji i temu podporządkowuje większość swoich codziennych aktywności. W dłuższej perspektywie skutkuje to znacznym pogorszeniem zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. Nie warto jednak wyczekiwać tych następstw tylko od razu rozważyć ośrodek leczenia narkomanii.

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków nie objawia się jednak tak ewidentnie, jak na przykład alkoholizm. Często nie czuć specyficznego zapachu ani zmian w wyglądzie, dlatego dla osób nieznających się substancjach psychoaktywnych stanowi to nie lada wyzwanie. Należy bardzo uważnie przyglądać się osobie, u której podejrzewamy narkomanię. Często tacy ludzie zaczynają mocno zaniedbywać swoje zainteresowania, obowiązki czy kontakty towarzyskie. To powinno stanowić pierwsze sygnały do interwencji.

Po poruszeniu takiego tematu osoba chora zwykle reaguje agresywnie i czuje się atakowana, co wzbudza kolejne podejrzenia. Decyzja o terapii w ośrodku leczenia narkomanii powinna wyjść właśnie od pacjenta, dlatego należy możliwie delikatnie uświadomić mu powagę problemu.

Ośrodek leczenia narkomanii – jakie są korzyści?

Ambulatoryjne leczenie narkomanii jest trudne i często nie przynosi pożądanych efektów. Najgorszym problemem jest zespół abstynencyjny. To zjawisko występuje w momencie, gdy nagle odstawimy przyjmowaną przez długi czas substancję psychoaktywną. W zależności od rodzaju tej substancji objawy są różne, łączy je jedno – są trudne do zniesienia.

Ośrodek leczenia narkomanii oferuje detoksykację pod nadzorem specjalistów, co zminimalizuje skutki odstawienia. Terapia w takiej placówce wypełniona jest zajęciami i warsztatami, również w grupach, dzięki czemu prawdopodobieństwo wyleczenia z nałogu znacząco wzrasta.