Wątroba to bardzo ważny organ w organizmie każdego człowieka. Jest ona kluczowym elementem, który bierze udział w detoksykacji organizmu z nadmiaru szkodliwych substancji, a ponadto kieruje procesami metabolicznymi, jest swego rodzaju magazynem, w którym przechowuje żelazo oraz witaminy A, D i K. Wątroba odpowiada również za syntezę niektórych związków, przez co jest ona niezbędnym organem, który odpowiada za syntezę czynników krzepnięcia krwi. Jak widać, wątroba odpowiada za wiele procesów, które odbywają się w naszym organizmie, dlatego też utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji jest tak ważne. Czym objawia się uszkodzona wątroba? I przede wszystkim, jak ją zregenerować w bezpieczny dla naszego organizmu sposób?
Objawy, świadczące o uszkodzeniu wątroby
Wątroba posiada zdolności do regeneracji, jednak należy pamiętać, że nadmiar szkodliwych czynników może doprowadzić do ich spowolnienia, a nawet zatrzymania. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby, zalicza się zbyt dużą ilość przyjmowanych leków, które zbyt mocno obciążają ten organ, przez co kolejna tabletka taka jak np. heparol, nie pomoże w jej regeneracji. Pozostałe, równie ciężkie składniki, to alkohol, niewłaściwa dieta oraz nadmiar stresu. Do najczęstszych objawów, które świadczą o uszkodzeniu wątroby, zalicza się
- ból w okolicy prawej części nadbrzusza,
- nudności,
- wymioty,
- wzdęcia,
- brak apetytu,
- obniżenie wagi,
- w poważnych stanach zażółcenie skóry (żółtaczka).
Jak zregenerować wątrobę?
Obecnie, istnieje wiele sposobów na wzmocnienie i regenerację wątroby. I choć najpopularniejszym z nich jest przyjęcie kapsułki leku heparol po ciężkim posiłku, wielu specjalistów poleca wypróbować sposoby, które nie wymagają spożywania leków, ponieważ to może jeszcze bardziej osłabić naszą wątrobę. Pierwszym, naturalnym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych, które w większości przypadków, stanowią źródło pojawiającego się problemu. Lekkostrawne posiłki, wykluczenie z diety alkoholu i wprowadzenie do niej naturalnych wyciągów z ziół np. w postaci herbatek, pozwoli Ci uniknąć spożywania leków takich jak heparol i wizyt lekarskich.