Fizjoterapia niemowląt – warto docenić

Rodzice powinni mieć świadomość, że dziecko prawidłowo się rozwija. Również pod względem motorycznym. Żeby zyskać wiedzę, warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty przed ukończeniem przez malucha trzeciego miesiąca życia.

Fizjoterapia niemowląt to ważna gałąź medycyny. Wykształcony fizjoterapeuta, pracujący na co dzień z niemowlętami i pogłębiający wiedzę będzie w stanie fachowo ocenić rozwój dziecka. Często to on będzie potrafił powiedzieć, dlaczego dziecko dużo płacze, dlaczego maluch nie potrafi ssać, dlaczego tyle śpi. Analizując jakość ruchu dziecka, wskaże sposoby na to, jak mu pomóc wykonać ruch optymalnie, jak dążyć do prawidłowych wzorców.

Dlaczego fizjoterapia niemowląt jest ważna?

Fizjoterapeuta będzie świetnym nauczycielem pielęgnacji dziecka wspierającej rozwój. Może też zapewnić nam informacje o tym, czy i jakie wsparcie w rozwoju jest dziecku potrzebne. Niestety obecnie większość dzieci takiego wsparcia potrzebuje. Wpływają na to względy genetyczne, środowiskowe, sposoby pielęgnacyjne niewspierające prawidłowych wzorców ruchowych. Rehabilitacja w pierwszych miesiącach życia jest znacznie prostsza i przynosi szybsze efekty niż praca z dzieckiem raczkującym, chodzącym lub kilkuletnim.

Przyjaciel rodziny

Rady fizjoterapeuty będą też cenne dla całej rodziny. Ćwiczenie z kilkutygodniowym czy kilkumiesięcznym dzieckiem może być czystą zabawą, formą wspólnego spędzania czasu i poznawania się. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie i ma inne potrzeby. Rodzic jest najlepszym specjalistą od swojego dziecka. Jednak fizjoterapeuci niemowląt są dużym wsparciem dla budowania kompetencji i intuicji rodzica. Przekazana przez nich wiedza o pielęgnacji będzie fantastyczną, harmonijną instrukcją, wsparciem wzajemnego poznawania się rodziców i niemowlęcia. Warto z niej korzystać, wiedząc, jak ważne są pierwsze miesiące życia naszych dzieci. Możemy już na samym początku pomóc im ustrzec się późniejszych problemów szkolnych, trudności związanych z aktywnością ruchową czy prawidłową postawą.