Działania i źródła występowania choliny

Jak działa witamina B4?

Cholina w tabletkach bierz udział w tworzeniu oraz utrzymywaniu prawidłowej budowy komórek. Kontroluje funkcje mięśni, a także układu oddechowego. Wpływa na poprawność czynności serca oraz pracy mózgu związanej z pamięcią. Zdaniem specjalistów, dieta oparta w głównej mierze na cholinie ogranicza ryzyko wystąpienia demencji. Witamina B4 reguluje gospodarkę lipidową w organizmie, korzystnie wpływając na pracę wątroby, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu.

Cholina w tabletkach dla kobiet w ciąży

Witamina B4, to bardzo ważny budulec w organizmie człowieka, który bierze udział w rozwoju mózgu, a także całego układu nerwowego. Podobnie jak kwas foliowy zapobiega defektom płodu, a w późniejszym życiu opowiada za odpowiedni rozwój człowieka. Cholina w tabletkach redukuje ryzyko powstawania wad wrodzonych oraz wpływa na poprawę przepływu krwi w łożysku, dzięki czemu minimalizuje wystąpienie stanu przedrzucawkowego.

Podstawowe źródła pochodzenia choliny

Występuje głównie w fosfolipidach, przede wszystkim lecytynie oraz sfingomielinie. W tym pierwszym przypadku pełni rolę ważnego elementu w funkcjonowaniu błon komórkowych, przede wszystkim w komórkach nerwowych. Z kolei w kwestii sfingomieliny jest głównym składnikiem mieliny, czyli osłonki włókien nerwowych. Sporo choliny można znaleźć w żółtkach jaj i podrobach, zwłaszcza w wątrobie wołowej. Źródłami są też kiełki pszenicy, orzechy, ryby oraz w płatkach owsianych.