Dlaczego w ciąży należy uzupełniać poziom choliny?

Cholina, czyli witamina B4, jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy naszego organizmu, ponieważ wpiera prawidłowe funkcjonowanie komórek oraz bierze udział w transporcie niektórych substancji. Ma również wpływ na pracę wątroby, wzmacnia mięśnie oraz pobudza układ trawienny do pracy. Niedobory tej witaminy kluczowe są jednak przede wszystkim dla jednej grupy: kobiet w ciąży.

 

Cholina w ciąży – dlaczego taka ważna?

Cholina ma korzystny wpływ na rozwój płodu i łożyska, dlatego dzienne spożycie przez ciężarne powinno wynosić 450 mg. Jest również bardzo ważna w procesie podziałów komórkowych – niedobór lub zaburzenia przetwarzania choliny w organizmie zwiększają ryzyko wystąpienie m.in. Zespołu Downa. Witamina B4 będzie również obniżała poziom homocysteiny – działa zatem ochronnie w kwestii zaburzenia wzrastania płodu oraz poronień. Niedobory witaminy B4 zwiększa ryzyko wad cewki nerwowej u dzieci, a suplementacja choliny pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

 

Jak uzupełniać poziom witaminy B4?

U osoby dorosłej suplementacja może być przeprowadzona za pomocą zbilansowanej diety; cholina znajduje się między innymi w jajkach, kalafiorze, brokułach czy rybach. W ciąży zapotrzebowanie na witaminę B4 wzrasta do takiego poziomu, że kobiety ciężarne miałyby trudność ze spożywaniem jej w jedzeniu. W tej sytuacji najlepszą opcją będzie suplementacja za pomocą specjalnie skomponowanych preparatów z choliną. Cholina w tabletkach jest wygodna w codziennym spożywaniu, a produkty dedykowane dla kobiet w ciąży uzupełnione są również o inne witaminy.