Cukrzyca typu 2 to choroba, która w dużym stopniu jest skutkiem naszego trybu życia, choć uwarunkowania genetyczne też przyczyniają się do zachorowania. Szczególnie narażone na zachorowanie na cukrzycę są osoby z otyłością brzuszną. Powoduje ona bowiem, że tkanki stają się oporne na działanie insuliny. Efektem tego jest przedostawanie się do krwi glukozy. Chwilowym ratunkiem są produkowane przez trzustkę hormony, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie problemu.
Jeżeli otyłości towarzyszy brak aktywności fizycznej, cukrzyca może zaatakować z jeszcze większą siłą. Wzrost masy ciała sprawia, że do krwi przedostają się tłuszcze, zmuszając trzustkę do zwiększonej produkcji insuliny, czego rezultatem jest degradacja komórek. Cukrzycy jednak możemy zapobiec, prowadząc odpowiedni tryb życia. Bardzo ważna jest dieta, która powinna stać się naszym nawykiem żywieniowym. Do jadłospisu warto włączyć zdrowe ryby, które chronią przed chorobami serca, a osoby cierpiące na cukrzycę są na nie szczególnie narażone. Zalecane jest także spożywanie produktów bogatych w błonnik, jak kasze, warzywa, rośliny strączkowe czy pełnoziarnisty chleb, a także owoce, ale te trzeba wybierać z rozwagą – warto jeść jedynie mniej słodkie, jak cytrusy czy wiśnie. Takie owoce, jak ananas albo brzoskwinie mają zbyt dużą zawartość cukrów. Najbardziej polecane są nasze polskie jabłka, które nie tylko są mało kaloryczne, ale też zawierają duże ilości błonnika, a ten zapobiega zbyt wysokiemu poziomowi cholesterolu we krwi. Z diety absolutnie należy wykluczyć przede wszystkim słodycze, ale też alkohol. Cukrzycy bądź osoby narażone na zachorowanie, powinny też unikać tłuszczu i nie spożywać posiłków smażonych. Jeżeli mięso to gotowane, duszone bądź pieczone. Prócz diety konieczna jest chociaż niewielka aktywność fizyczna. Nawet codzienne długie spacery mogą mieć ogromne znaczenie – nie tylko wpłyną pozytywnie na sylwetkę, ale też dotlenią organizm i poprawią ukrwienie. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę nie powinny też zapominać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego zdrowia. Warto przede wszystkim często mierzyć ciśnienie, a przynajmniej dwa razy do roku sprawdzać zawartość glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca typu 2 wiąże się z dużymi zagrożeniami dla naszego zdrowia. Może doprowadzić do miażdżycy, udaru lub zawału serca, uszkodzenia wątroby, a także utraty wzroku.
Cukrzyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Jest jedną z najczęściej na świecie występujących chorób, a liczba chorych z roku na rok wzrasta.