Co to jest bisfenol?

Bisfenol to związek chemiczny stosowany w produkcji tworzyw poliwęglanowych i żywic epoksydowych. Znajduje się w wielu przedmiotach gospodarstwa domowego, takich jak butelki dla niemowląt, pojemniki na żywność i plastikowe butelki na wodę.

Bisfenol A (BPA) to związek organiczny o wzorze C12H10O2. Jest klasyfikowany jako związek fenolowy, a konkretnie o-fenylofenol. Oznacza to, że ma pierścień benzenowy skondensowany z węglowodorem aromatycznym.

Termin bisfenol został wymyślony przez niemieckiego chemika Adolfa von Baeyera w 1877 roku, kiedy zsyntetyzował pierwszy związek o tej strukturze i nazwał go bisfenolem A (BPA).

Jest znanym środkiem zaburzającym gospodarkę hormonalną, powiązanym z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca i otyłość. Jest związkiem chemicznym wykorzystywanym do produkcji tworzyw poliwęglanowych, żywic epoksydowych i innych materiałów. Można go znaleźć w wielu produktach, takich jak puszki na żywność, butelki dla niemowląt i zbiorniki na wodę.

Dlaczego należy unikać bisfenolu?

Wiadomo, że bisfenol A powoduje problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i nowotwory. W wyniku tych problemów zdrowotnych FDA zakazała stosowania bisfenolu A w butelkach dla niemowląt i kubkach niekapkowych w 2012 roku. Bisfenol A można znaleźć w wielu artykułach gospodarstwa domowego, takich jak: plastikowe butelki na wodę, wyściółka do żywności w puszkach, paragony, paragony z papieru termicznego, uszczelniacze dentystyczne i inne.

Bisfenol występuje powszechnie w wyściółce puszek na żywność, które zawierają produkty spożywcze, takie jak zupa w puszkach, warzywa w puszkach, owoce w puszkach itp. Bisfenol można również znaleźć w plastikowych butelkach zawierających wodę lub napoje gazowane.

Można go również znaleźć w niektórych uszczelniaczach dentystycznych i kompozytach dentystycznych.

Unikanie BPA w codziennym życiu nie zawsze jest łatwe, ale możliwe jest dzięki kilku prostym zmianom w swoim stylu życia.

Bisfenol A może przenikać do żywności i napojów, które są podgrzewane lub przechowywane w pojemnikach z poliwęglanu.