Co się dzieje w organizmie psa przy niedoborze enzymów trawiennych?

Wpływ enzymów na prawidłowe trawienie i metabolizm

Żaden z psów nie posiada nieograniczonej podaży enzymów trawiennych. Każdy rodzi się z ich delikatną nadwyżką, ale w przypadku ich braku organizm napotyka wiele problemów. Enzymy trawienne dla psa są niezwykle ważnym składnikiem w zwierzęcej diecie. Nie może ich zabraknąć, gdyż niedobór może doprowadzić do poważnego osłabienia odporności i powstawaniu wielu dolegliwości, chorób.

Skutki niedoboru enzymów trawiennych u psów

Każdorazowy niedostatek enzymów może spowodować wytrawienie jelit, czyli przedostawanie się częściowo trawionych cząstek żywności do krwiobiegu. Wówczas dochodzi bardzo często do zanieczyszczenia organizmu, a w efekcie powstaniu wielu chorób, m.in. alergii pokarmowych. Prawidłowe trawienie, metabolizm to dla psa podstawa do normalnego życia. Z tego też powodu zadbać o ten aspekt już od pierwszych miesięcy życia pupila.

Skąd czerpać enzymy?

Psy mogą czerpać enzymy trawienne z dwóch potencjalnych źródeł. Pierwsze z nich mogą odnaleźć w pożywieniu, a drugie w swoim własnym ciele. Należy pamiętać, że tylko surowe, świeże jedzenie zwierzęce, roślinne posiada niezbędne enzymy. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż są to bardzo delikatne cząstki, na które negatywnie wpłynąć może wysoka temperatura, pestycydy, herbicydy czy też środki konserwujące żywność. Enzymy trawienne dla psa mogą ulec zniszczeniu także ze względu na wysokim poziom zanieczyszczenia środowiska.