Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – spojówka jest niczym więcej niż błoną śluzową, która wykłada wewnętrzną część powiek i zewnętrzną przednią część gałki ocznej. Jej zadaniem jest ochrona oka przed infekcją i urazami oraz utrzymywanie łez na powierzchni. Kontakt spojówki z patogenem może prowadzić do nieprzyjemnego stanu zapalnego. Czasami wystarczy intensywniej pocierać oko brudną ręką, aby wywołać zapalenie spojówek. Występuje przekrwienie błony śluzowej, które prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia oka.

Zapalenie spojówek. O tym warto pamiętać!

Wewnętrzna część powiek i przednia część gałki ocznej pokryte są spojówką – błoną śluzową, która chroni nasze oczy przed infekcjami i urazami mechanicznymi. Kolejnym zadaniem jest rozprowadzenie łez na gałce ocznej, które nawilżają oko. Jeśli spojówka wejdzie w kontakt z patogennym patogenem, może rozwinąć się zapalenie. Wszystko, co musisz zrobić, to potrzeć oczy brudną ręką lub lekkim urazem, jeżeli chodzi o zapalenie spojówek.

https://euphrasia.pl/

Zapalenie spojówek może być spowodowane różnymi przyczynami, ale każdy rodzaj infekcji jest podobny. Łzom oka, swędzeniom i użądleniom, a tym objawom często towarzyszy uczucie obcego ciała w oku. Są to tak zwane znaki, które odczuwa pacjent. Zapalenie spojówek jest częstym schorzeniem. Zapalenie błony śluzowej oczu może wystąpić kilka razy w ciągu życia, ale przyczyna może być inna za każdym razem.

Zapalenie spojówek, czyli ciąg dalszy

To, czy jesteś zarażony chorym z zapaleniem spojówek, zależy od źródła zapalenia. Jeśli było to spowodowane podrażnieniem mechanicznym lub kontaktem z alergenem, możemy odetchnąć z ulgą. Sytuacja jest inna, jeśli przyczyną infekcji jest wirus lub bakteria, infekcja jest bardzo prawdopodobna. O objawach zapalnych związanych z zapaleniem powinien niezwłocznie skonsultować się z okulistą, który zaleci skuteczne leczenie na podstawie obserwacji i opisu stanu. Jeśli musimy poczekać na wizytę, możemy pomóc w nawilżeniu kropli do oczu, zmniejszyć dyskomfort i nawilżyć błonę śluzową. Preparaty bez konserwantów to dobry wybór. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się antybiotykami o szerokim spektrum działania, maściami lub tabletkami. To leczenie ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów i skrócenie czasu choroby. W przypadku infekcji wirusowych gancyklowir stosuje się w postaci żelu. Warto o tym pamiętać przedstawiając zapalenie spojówek.
Alergiczne zapalenie spojówek wymaga innego postępowania. Musisz natychmiast ograniczyć kontakt z alergenem i umyć oko. W tym celu dobrze działają „sztuczne łzy”. Swędzenie i pieczenie łagodzą leki przeciwhistaminowe. Terapię farmakologiczną przepisaną przez okulistę można wesprzeć domowymi środkami zaradczymi, które łagodzą niewygodne objawy zapalenia spojówek. Zmniejszamy obrzęk dzięki chłodnym kompresom. Wystarczy wilgotny ręcznik lub silikonowa maska, która była wcześniej przechowywana w lodówce. Podrażnione oczy można również myć naparem ziela świetlika, który ma działanie przeciwzapalne i łagodzące, jeżeli wskazuje się na zapalenie spojówek.

Lepiej jest wyłączyć makijaż oczu i używać soczewek kontaktowych na czas infekcji, ponieważ może to dodatkowo podrażnić oko. Niektóre kosmetyki (tusz do rzęs, cienie do powiek) prawdopodobnie będą musiały zostać wyrzucone, ponieważ mogą zostać superinfekowane.