Leczenie choroby alkoholowej to długotrwały proces, który wymaga przede wszystkim dużego zaangażowania osoby uzależnionej. Wyjście z nałogu jest ciężkie, dlatego alkoholik musi czuć silną motywację i przede wszystkim chcieć leczenia. Alkoholizm dotyka coraz więcej osób, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Początkowe niewinne lampki wina mogą przerodzić się w poważną chorobę, z której bardzo ciężko jest się wyleczyć.
Niestety nie wynaleziono jeszcze leku, który sprawiłby, że osoba uzależniona od alkoholu przestanie odczuwać potrzebę jego spożywania. Jednak medycyna stworzyła substancję, po której wypicie alkoholu wiąże się odczuwaniem nieprzyjemnych konsekwencji. Wszywka alkoholowa podawana jest osobie trzeźwej, która pragnie uwolnić się od nałogu. Za jej sprawą, jeśli alkoholik wypije alkohol to już po kwadransie, zacznie odczuwać działania uboczne takie jak nudności czy wymioty. Wszywka nie leczy z alkoholizmu, lecz sprawia, że chory czuje awersje do alkoholu. Dzięki niej osoba uzależniona nawet w czasie silnej potrzeby napicia się napoju wyskokowego nie zrobi tego w obawie przed nieprzyjemnymi skutkami. Ważne jest, aby podczas jej podania chory był trzeźwy od przynajmniej doby. Jest to istotne, aby pacjent był świadomy zażywanego leku i związanych z niego konsekwencjami.
Jakie są zalety wszywki alkoholowej?
Wsparcie najbliższych i rodziny jest dużą motywacją dla osoby uzależnionej, aby wygrać z nałogiem. Alkoholik pozostawiony sam sobie, często nie odczuwa potrzeby wygrania z nałogiem, ponieważ sądzi, że nie ma dla kogo walczyć. Pomoc bliskich motywuje go do leczenia, które może być długie i nieprzyjemne. Wszywka alkoholowa ma za zadanie umocnić leczenie psychologiczne. Chory poza uczęszczaniem na terapie grupowe i indywidualne, ma możliwość umocnienia swojej silnej woli. W chwili największej słabości, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, przez działania uboczne spowodowane wszywką, przestanie pić. Dzięki różnym metodom walki z nałogiem wzrasta szansa na całkowite wyleczenie osoby chorej z nałogu.