Żeń szeń syberyjski to roślina o właściwościach podobnych do żeń szenia właściwego; to pokrewieństwo sprawia, że może być z powodzeniem stosowany w suplementach diety. Ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze wykorzystywany jest nie tylko w ludowej medycynie Dalekiego Wschodu, ale również we współczesnych specjalistycznych preparatach.
Właściwości żeń szenia syberyjskiego
Wyciągi z żeń szenia syberyjskiego polecane są przede wszystkim osobom pracującym w warunkach silnie stresujących, ponieważ wspierają walkę organizmu ze stresem, poprawiają koncentrację uwagi oraz wspomagają pracę mózgu. Preparaty z żeń szeniem dedykowane są również dla osób osłabionych oraz rekonwalescentów; korzeń żeń szenia wspomaga układ odpornościowy oraz działa przeciwzapalnie, dzięki czemu może być stosowany podczas leczenia infekcji. Najnowsze doniesienia naukowców mówią także o roli żeń szenia w profilaktyce chorób nowotworowych. Łagodzi on również stany depresyjne, przez co polecany jest jako wsparcie podczas leczenia depresji i nerwic.
W jakiej postaci zażywać żeń szeń?
Wysuszony korzeń żeń szenia może być doskonałym dodatkiem do herbaty lub bazą leczniczych nalewek. Jeśli jednak nie przepadasz za tego rodzaju rozwiązaniami, na rynku dostępne są także preparaty w kapsułkach – wygodne w codziennym stosowaniu. Coraz częściej wyciąg z żeń szenia pojawia się także w produktach kosmetycznych ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzmarszczkowe.