Witaminy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Decydują o naszej dobrej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Nie można więc bagatelizować ich znaczenia. Kiedy od jakiegoś czasu obserwujesz u siebie przemęczenie czy gorsze samopoczucie, dobrze jest zbadać właśnie poziom poszczególnych mikroskładników.
Niacyna – nadmiar i niedobór
Preparaty witaminowe stanowią dobre uzupełnienie zróżnicowanej diety, jednak należy stosować je ostrożnie. Nadmiar witaminy B3 może być bowiem równie przykry dla organizmu, jak jej niedobór. Za duża ilość niacyny powoduje na przykład arytmię serca, martwicę wątroby, a także zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z kolei jeśli wiesz, że u Ciebie jest sytuacja: witamina B3 niedobór, prawdopodobnie możesz u siebie zaobserwować kilka objawów. Będą to na przykład: szorstka i zaczerwieniona skóra, a także ciemnobrązowe plamy na niej, stany zapalne języka oraz jamy ustnej czy biegunka. Zarówno w przypadku podejrzenia niedoboru, jak i nadmiaru niacyny należy skontaktować się z lekarzem.
Pokarm bogaty w witaminę B3
Poza stosowaniem suplementacji ważne jest utrzymywanie diety bogatej w odpowiednie ilości witaminy B3. Najwięcej tego mikroskładnika znajdziesz w mięsie i wątróbce kurczaka, a także w wątróbkach wołowych i wieprzowych. Przy niedoborach warto również spożywać łososia, schab z wieprza oraz mięso z udźca indyka. Z produktów roślinnych bogate w niacynę są natomiast orzechy arachidowe, a także otręby pszenne, ziemniaki, kasza jęczmienna oraz gryczana.