1% uszczerbku na zdrowiu – ile odszkodowania można otrzymać z PZU?

Ile można otrzymać przy 1% uszczerbku na zdrowiu? O jakie odszkodowanie można się ubiegać? To bardzo często pojawiające się pytania. Ty również je sobie zadajesz? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem! Prezentujemy w nim najważniejsze informacje o 1% uszczerbku na zdrowia i wysokości odszkodowania, jakie można otrzymać od PZU. 

Trwały uszczerbek na zdrowiu – o czym dokładnie mowa?

Aby ubiegać się o odszkodowanie z PZU w ramach 1% uszczerbku na zdrowiu, trzeba wykazać, że faktycznie do niego doszło. Tylko co to właściwie oznacza, że doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu? Co skrywa się pod jego pojęciem? To najprościej mówiąc sytuacje, w których dojdzie do uszkodzenia ciała, narządu, czy nawet układu, które są nieodwracalne. 

Oznacza to, że wyrządzone szkody nie ulegną poprawie w przyszłości, a nasz stan zachowa się na aktualnym poziomie lub może ulec pogorszeniu. Najczęściej o trwałym uszczerbku na zdrowiu mówimy przy okazji nieszczęśliwego wypadku, który nastąpi niezależnie od woli poszkodowanego, jest wywołany przez przyczynę zewnętrzną i prowadzi do uszkodzenia organizmu. 

1 procent uszczerbku na zdrowiu – jakie odszkodowanie w PZU?

Zasady przyznawania odszkodowania w PZU zawsze ustalane są indywidualnie i zależą od kilku aspektów. Jeśli zatem zastanawiamy, się ile za 1 procent uszczerbku na zdrowiu pzu nam wypłaci, to niestety nie będziemy w stanie tego stwierdzić z góry. Za każdym razem musimy liczyć się z tym, że nasz przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, a na wysokość odszkodowania wpłynie chociażby wysokość ubezpieczenia, jakie wykupiliśmy. Przykładowo osoba, która zdecyduje się na ubezpieczenie w PZU w wysokości 100000 zł będzie mogła oczekiwać odszkodowania w wysokości 1000 zł (100000 x 1% = 1000 zł). Jeśli ubezpieczenie będzie na wyższą sumę gwarancyjną, to również odszkodowanie będzie wyższe, a jeśli suma gwarancyjna będzie niższa, to trzeba się liczyć z tym, że przełoży się to na otrzymaną rekompensatę z PZU.