Zdjęcie panoramiczne zębów – kiedy trzeba je wykonać?

pantomogram

Dentyści często zalecają pacjentom wykonanie panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego zębów. Jest to tak zwany pantomogram. Na czym to badanie polega? Kiedy trzeba je wykonać? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Co to jest pantomogram?

Pantomogram to specjalistyczne zdjęcie RTG, na którym widoczne są zęby górne i dolne, tkanki oraz zęby zatrzymane w kościach. Aparat wykonujący zdjęcie to pantomograf. Promieniowanie RTG jest generowane przez głowicę, która w jednym ruchu otacza głowę pacjenta. W ten sposób uzyskuje się bardzo dokładne zdjęcie twarzoczaszki.

Pantomogram – wskazania

Zdjęcie pantomograficzne jest najczęściej wykonywane aby ocenić ogólny stan zdrowia zębów. Na zdjęciu będzie widoczna próchnica, wypełnienia czy stany zapalne. W przypadku planowanego leczenia ortodontycznego, implantologicznego czy protetycznego także należy wykonać pantomogram. Zdjęcie to pomaga wykryć zęby nadliczbowe, zatrzymane zęby czy choroby przyzębia. Zdjęcie pantomograficzne może także pomóc w wykryciu chorób, które nie dają żadnych objawów. Dotyczy to m.in. torbieli czy nawet nowotworów. Jedynym przeciwwskazaniem do tego badania jest ciąża lub podejrzenie ciąży.

Jak wygląda badanie pantomografem?

Do wykonania pantomogramu pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Można je wykonywać w każdym momencie. Nie trzeba być na czczo czy przyjmować kontrastu. Przed badaniem należy zdjąć metalowe przedmioty, jak biżuteria czy okulary. Pacjent otrzymuje specjalny ołowiany fartuch, który zabezpiecza ciało przed promieniowaniem rentgenowskim. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Pacjent musi stać nieruchomo przy kolumnie aparatu, podczas gdy głowica obraca się wokół głowy. Pantomogram natychmiast pojawia się na ekranie komputera i dentysta może przystąpić do jego analizowania. Więcej o pantomogramie dowiesz się tutaj: http://www.dentis-stom.pl/blog/post/pantomogram-warszawa