Pro bios, to po grecku „dla życia”. To od tego swoją nazwę wzięły probiotyki. Czym są? Według Światowej Organizacji Zdrowia to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Co to oznacza w praktyce?
Nie wierz w mity
Wiele osób wierzy i powtarza, że wszelkie bakterie i drobnoustroje są dla człowieka co najmniej niezdrowe. To nieprawda! Nie dość, że bakterie istnieją dosłownie wszędzie i na wszystkim, to ich rzeczywista liczba może przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Nawet na popularnej gąbce do mycia naczyń liczymy je w miliardach! Istnieją jednak wyselekcjonowane kultury bakterii czy drożdży mogących mieć zdrowotny wpływ na nasz układ trawienny- to właśnie jest probiotyk. Sprzedawany jest w różnej formie: probiotyk w płynie, kapsułkach, czy proszku do rozpuszczania dostaniesz w każdej aptece. Najlepiej wchłania się jednak probiotyk w płynie.
Szerokie zastosowanie
Probiotyk w płynie przyjmowany w trakcie antybiotykoterapii pozwala uniknąć kłopotów żołądkowych. W takiej formie podawany jest również małym dzieciom, jak i dorosłym podczas biegunek czy w zapaleniach jelit. Dodatkowo ułatwia trawienie i pozwala zachować odpowiednią florę bakteryjną naszych jelit.
Probiotyk w płynie nie tylko z apteki
Już od roku 1908 wiadomo, że spożywanie jogurtów i kefirów korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartym w nich bakteriom fermentacji mlekowej. Są one naturalnym probiotykiem, do tego bardzo smacznym, więc warto korzystać z dobrodziejstw natury na co dzień.