Twój pies jest dla Ciebie częścią rodziny? Z pewnością starasz się, by wszyscy domownicy żywili się jak najlepiej. Wybierasz zdrowe produkty, zwracasz uwagę na składy, unikasz gotowych potraw i przetworzonej żywności.
W przypadku psiej diety sprawa jest nieco trudniejsza: na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych karm, wśród których znajdziesz zarówno te wartościowe, jak i tanie oraz mniej zdrowe propozycje. Pomimo karmienia najlepszymi produktami Twój pies nadal ma problemy z układem trawiennym? Warto przyjrzeć się tym objawom.
Niedobory enzymów trawiennych – objawy
Twój pies niestety nie może sam powiedzieć, co mu jest. Źródłem informacji o jego stanie zdrowia jest pilna obserwacja przez właścicieli. Jeśli u psa występują wzdęcia, gazy, wymioty i ból brzucha, wcale nie karma może być powodem takich dolegliwości. Niewykluczone, że te objawy połączone ze złym samopoczuciem, zmniejszonym apetytem i spadkiem energii mogą oznaczać niedobory enzymów trawiennych. Co zrobić w takiej sytuacji?
Enzymy trawienne: małe cząsteczki o wielkim znaczeniu
Zarówno u ludzi, jak i u psów enzymy trawienne odpowiadają za prawidłowy przebieg reakcji chemicznych w organizmie. Ich poziom uzupełniany jest przede wszystkim z pożywienia; zbyt wysoka temperatura, konserwanty czy pestycydy niszczą jednak enzymy zawarte w psiej karmie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są enzymy trawienne dla psa uzupełniane za pomocą specjalnego preparatu. Dzięki jego podawaniu wspierasz procesy zachodzące w organizmie pupila i dbasz o prawidłowe działanie układu trawiennego.