Często zdarza się, że w wyniku poważnej choroby lub urazu, konieczne staje się amputowanie całej nogi, na poziomie uda. Utraconą kończynę zastępuje wówczas specjalistyczna proteza uda, pozwalająca pacjentowi na stopniową naukę chodzenia, a także zapobiegająca wszelkim schorzeniom, spowodowanym chociażby nadmiernym przeciążaniem zdrowej nogi. Samo zaopatrzenie ortopedyczne tego typu musi być starannie opracowane, aby możliwe było dostosowanie go zarówno do wzrostu pacjenta, jak i jego stylu życia. Istotne jest tu bowiem zapewnienie leczonej osobie nie tylko komfortu fizycznego, ale też psychicznego. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Budowa protezy uda
Podobnie jak w przypadku aparatów ortopedycznych, czyli wszelkich stabilizatorów i ortez, także i proteza uda nie powinna być kupowana na własną rękę. Mówimy tu bowiem o produkcie, mającym na celu efektywne zastąpienie utraconej kończyny. Z tego też powodu, przed udaniem się do sklepu, powinniśmy skonsultować się z naszym lekarzem. To właśnie on oceni tu, jaki dokładnie rodzaj protezy sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Podczas wywiadu, specjalista bierze pod uwagę wiek, poziom mobilności pacjenta, jakość i wydolność kikuta oraz stopień aktywności, zarówno sportowej, jak i społecznej. Same protezy kończyn dolnych odznaczają się konstrukcją modułową, w skład której wchodzi lej protezowy, przegub kolanowy, adaptery łączące i funkcjonalne, a także stopa protezowa. Zależnie od modelu i potrzeb pacjenta, stopa może być nieruchoma, wieloosiowa lub w pełni dynamiczna.
Noszenie protezy uda
Kluczowym elementem każdej protezy uda jest jej lej. To właśnie w tym miejscu, sztuczna kończyna jest bowiem przymocowywana do kikuta. Do najczęściej spotykanych rozwiązań należy tu mocowanie za pomocą systemu podciśnienia, pasa biodrowego lub linerów. W tym ostatnim przypadku, element, odpowiedzialny za przymocowywanie protezy jest wykonany z poliuretanu, silikonu, żelu lub mieszaniny silikonowo-żelowej. Kolejną istotną częścią sztucznej nogi jest również przegub kolanowy. To właśnie on odpowiada bowiem za komfort i dynamikę chodu, a także amortyzację oraz harmonikę w trakcie przejścia z podporu w odbicie. Zależnie od potrzeb pacjenta, proteza może być w pełni dynamiczna lub pełnić wyłącznie rolę podpory, ze sztywnym kolanem oraz nieruchomą stopą.