Pochodzenie i odrobina historii

Czarnuszka to roślina, która znajduje zastosowanie zarówno w kuchni jak i ziołolecznictwie. Pochodzi z Azji Zachodniej skąd trafiła nad Morze Śródziemnomorskie. Czarnuszka może pochwalić się pięknymi błękitnymi lub białymi kwiatami, które zamieniają się w owoce z mieszkami skrywającymi czarne nasiona. Nasiona te są wykorzystywane w całości, z formie sproszkowanej lub jako olej o gorzkim posmaku. Choć ciężko stwierdzić, kiedy roślina ta wkradła się na nasze stoły, nasiona czarnuszki znaleziono w grobach egipskich faraonów. „Czarna kolendra” (jak niegdyś ją nazywano) była znana mieszkańcom Asyrii i Babilonii. Co więcej, przypowieść o siewcy, którą można znaleźć w Starym Testamencie nawiązuje najprawdopodobniej właśnie do tych czarnych nasion. Nawet sama Kleopatra stosowała olej z czarnuszki, jako element codziennej pielęgnacji. Hipokrates, ojciec dzisiejszej medycyny, uważał czarnuszkę za wspaniały środek leczniczy. Natomiast w średniowieczu roślina ta była często ozdobą ogrodów i popularną przyprawą na królewskim stole.

Czarnuszka – właściwości i zastosowanie

Spożywanie nasion czarnuszki (całych lub sproszkowanych) może pomóc w przypadku wielu nieprzyjemnych schorzeń, między innymi:

  • redukuje ilość szczawianów i w rezultacie zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych
  • niweluje bóle miesiączkowe
  • ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi
  • chroni przed miażdżycą
  • pomaga zwalczać zapalenie zatok i katar
  • sprawia, że rany goją się szybciej
  • pomaga w walce z pasożytami i grzybicą

 

Warto podkreślić, że ze względu na swoje właściwości oczyszczające, produkty z czarnuszki, zwłaszcza olej, są świetnym remedium w przypadku trądziku czy innych chorób skórnych. Mimo całej gamy pozytywnych zastosowań tej rośliny, nie należy przesadzać. Olejki lotne zawierają toksyny, które w dużych ilościach mogą powodować paraliż. Spożywania czarnuszki nie zaleca się też dzieciom do pierwszego roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym.